Życie w Niemczech

Mangold i Bärlauch – wiosenne przysmaki Niemców

Znajomość zwyczajów kulinarnych w krajach, gdzie pracują opiekunki osób starszych, to niezwykle ważna rzecz. Starsi ludzie w Niemczech, którymi się opiekujemy, zwłaszcza mężczyźni, czasami są otwarci na poznawanie nowych smaków z kuchni polskiej.

czytaj całość

Osterfeuer i Śmigus Dyngus

Zbliżają się Święta Wielkanocne – składamy oczywiście serdeczne życzenia – ale przede wszystkim chcielibyśmy przy tej okazji przybliżyć krótko opiekunkom osób starszych tradycje polskie i niemieckie, niezbyt znane po obu stronach granicy. W Niemczech opiekunki osób starszych spotkają się więc z praktycznie zanikłą w Polsce tradycją Osterfeuer, natomiast dla Niemców nieznaną częścią świętowania Wielkanocy będzie Śmigus Dyngus.

czytaj całość

Spędziłam święta Bożego Narodzenia w Niemczech ponieważ…

Arbeitlandia zapytała kilku opiekunek osób starszych o powody, dla których zdecydowały się na pracę w opiece w Niemczech w okresie świąt i jak te święta wyglądały.

czytaj całość

„Ich liebe Dich” czyli krótki poradnik, jak wyrazić uczucia po niemiecku!

Będąc w Niemczech często spotykamy polsko-niemieckie pary. Trudno rozmawiać jednak o uczuciach w obcym języku. To jak oni to robią? Oto kilka złotych myśli, które pomogą Wam wyrazić swoje uczucia po niemiecku.

czytaj całość

Składanie kondolencji – Beileid aussprechen

Temat śmierci jest dla każdego człowieka sprawą trudną i często uczucia z tym związane nie dają się wyrazić słowem. Przy składaniu kondolencji mamy trudności z werbalizowaniem naszego żalu i smutku w języku ojczystym, dlatego używanie języka obcego w tym kontekście jest niełatwym zadaniem. Opiekunki osób starszych w Niemczech często mają z tym problem, tym bardziej, że otrzymują klepsydry z zawiadomieniem o śmierci swoich byłych podopiecznych i powinny odpisać wysyłając kartę kondolencyjną.

czytaj całość

Czy można pokochać Niemca?

Historia szczęśliwie zakochanej opiekunki osób starszych w Niemczech.

czytaj całość

Die Toilette – to miejsce po niemiecku

Słowo toaleta zarówno w języku polskim, jak i niemieckim ma podwójne znaczenie. Die Toilette to może być w Niemczech elegancki strój wieczorowy, tak samo, jak w języku polskim można mieć piękną toaletę (suknię, strój) wyjściową. To trochę śmieszne, że to samo słowo w obu językach ma tak skrajne znaczenia. Die Toilette to także zarówno po niemiecku, jak i po polsku – ubikacja, czyli miejsce nie mające zbyt wiele związku z elegancją i wytwornością :-)

czytaj całość

Allerheiligen und Halloween – Wszystkich Świętych i Halloween

W Polsce 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dniem, który niegdyś dla ukrycia religijnego charakteru tego święta nazywano Świętem Zmarłych. Jest to jednak święto typowo religijne, ściśle związane z religią katolicką – dzień obchodzony ku czci znanych i nieznanych świętych. W ten dzień w Polsce przyzwyczailiśmy się, bez względu na religię, odwiedzać mogiły bliskich.

czytaj całość

Każdy trochę zna język niemiecki

Każda opiekunka zna trochę język niemiecki – czyli o słowach podobnie brzmiących w języku polskim i niemieckim. Każda z osób, czy to z pośród starających się o pracę w charakterze opiekunki/opiekuna osób starszych w Niemczech, czy to z grona już pracujących w tym charakterze, dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważna jest znajomość języka niemieckiego. Pracuje się przecież w innym kraju i trzeba umieć się porozumieć, zadbać o bezpieczeństwo podopiecznego i swoje. Agencje oferujące pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech kładą duży nacisk na weryfikację znajomości języka wiedząc, ile kłopotu może przysporzyć i sobie i innym osoba nie potrafiąca skomunikować się za granicą.

czytaj całość

Das Bett – łóżko

Miejsce, w którym spędzamy połowę życia – das Bett i wszystko co się z nim łączy, w języku niemieckim. W pracy opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech słowo łóżko, das Bett jest nieodzowne, tak jak inne związane z nim zwroty i przedmioty potrzebne w opiece nad chorymi i starszymi podopiecznymi leżącymi w łóżku na stałe (bettlägrig) bądź korzystającymi z niego dla odpoczynku.

czytaj całość

O miłości i przyjaźni po niemiecku

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech nie wiąże się tylko z rozłąką z rodziną i przyjaciółmi z Polski, to także szansa na zawieranie nowych przyjaźni, a czasem nawet poznawanie miłości w innym kraju i nowej kulturze.

czytaj całość

Napiwki tylko w miejscach z obsługą kelnerską

W Niemczech zwyczaj dawania napiwku osobie wykonującej dla nas usługę, występuje głównie w lokalach gastronomicznych z obsługą kelnerską i napiwek wręczamy kelnerowi czy kelnerce, w wysokości od 5 do 10% wysokości rachunku i to tylko wówczas, jeżeli faktycznie sposób wykonania usługi spotkał się z naszym uznaniem. Nie pozostawiamy „reszty” na stole, przy płaceniu wyraźnie zaznaczamy, że obdarowujemy napiwkiem np. 5% czy 3 Euro, lub zostawiamy napiwek na talerzyku / okładce z rachunkiem. Napiwek nie musi zawsze być procentowo obliczony od wysokości rachunku.

czytaj całość

Obchodzenie imienin

Podejmując pracę za granicą, my Polacy nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że obyczaje które towarzyszą nam praktycznie od dziecka, winnych krajach, również w Niemczech, nie są w ogóle znane. Obchodzenie imienin jest w Niemczech takim nieznanym zwyczajem (za wyjątkiem niektórych rejonów w Bawarii).

czytaj całość

Berlin jako miejsce pracy

Dla szukających pracy za granicą Berlin jest miastem atrakcyjnym nie tylko ze względu na dużą liczbę zabytków, miejsc do zwiedzania i fantastycznych galerii handlowych, ale również ze względu na bliskość do Polski i łatwą komunikację. Jazda pociągiem na trasie Berlin – Poznań trwa 2,5 godziny, a Berlin – Warszawa 5,5 godziny, podróż samochodem również kilka godzin, a lot samolotem Warszawa – Berlin trochę ponad godzinę.

czytaj całość

Ingolstadt – praca w Bawarii

Ingolstadt to miasto położone w Bawarii, około 80 km od Monachium, które w okresie średniowiecza było bawarską stolicą. Nazwa miasta z pewnością znana jest wielbicielom niemieckich samochodów, ponieważ właśnie tam produkuje się Audi. Oprócz Audi, znane są w Polsce inne firmy mające tu swoje siedziby, jak Media Markt i Saturn. Miasto jest pełne zabytków ale również nowoczesnych budynków i obiektów. W Ingolstadt po pracy można zwiedzić piękne kościoły różnych wyznań, przeważnie katolickich, w tym np. Kościół Ukraińskich Ortodoksów.

czytaj całość

Stuttgart – praca w przepięknym mieście

Dla osób z Polski, które chcą podjąć pracę za granicą, praca w Stuttgarcie jest częstym marzeniem. Jest to bardzo duże miasto, przepięknie położone, gdzie różnice w wysokości poszczególnych partii miasta sięgają ponad 350 metrów. Mówi się, że Stuttgart to miasto położone wśród lasów i winnic.

czytaj całość

Internet w Niemczech

Dostęp do internetu podczas wykonywana pracy zagranicą, to bardzo dobra forma kontaktu z bliskimi i rodziną w kraju. Coraz więcej ofert pracy w opiece nad osobami starszymi w informacjach dotyczących warunków, zawiera informację dostępie do internetu.

czytaj całość

Dzień Matki w Niemczech obchodzimy w drugą niedzielę maja

Dzień Matki obchodzimy w Polsce w dniu 26 maja. W Niemczech Dzień Matki to uroczystość obchodzona w drugą niedzielę maja, jest to więc data ruchoma. To jest ważna informacja dla opiekunki osób starszych, ponieważ może wiązać się z wizytą dzieci. A opiekunka wraz ze swoją podopieczną, powinna być przygotowana na przyjęcie gości.

czytaj całość

Poczta w Niemczech – tradycyjna forma kontaktu

Tradycyjna forma kontaktu między ludźmi, jaką są przesyłki pocztowe, w dobie komunikacji elektronicznej za pośrednictwem internetu, znajduje się w recesji. Usługi pocztowe są coraz droższe, jednak nadal w wielu sytuacjach niezastąpione. Opiekunka osób starszych najtaniej prześle list pocztą e-mail, ale nic nie zastąpi wartości emocjonalnej i pamiątkowej wysłanych tradycyjną pocztą listów i widokówek. 

czytaj całość

Augsburg – praca w sercu Szwabii

Jednym z niemieckich regionów, który cieszy się największą popularnością wśród opiekunów osób starszych w Niemczech, jest Bawaria. Ten największy i najlepiej rozwinięty pod względem gospodarczym kraj związkowy w Niemczech słynie między innymi z festiwalu Oktoberfest.

czytaj całość

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech dla Polaków

Opiekunka osób starszych, która podjęła pracę w Niemczech, ma takie samo prawo doleczenia jak obywatele Niemiec. Legalna praca w opiece daje tym samym możliwość bezpiecznej i spokojnej pracy w Niemczech, bez obaw oto, co się z nami stanie w przypadku choroby.

czytaj całość

Jak wybrać kasę chorych i rodzaj ubezpieczenia?

W Niemczech kasy chorych i oferowane przez nie ubezpieczenia zdrowotne dzieli się na dwie grupy: gesetzliche i private Krankenversichrung. Opiekunki osób starszych, podejmujące legalną pracę w opiece w Niemczech na umowę o pracę podlegają pod „gesetzliche Krankenversicherung” a opiekunki osób starszych prowadzące własną Gewerbę mogą same zadecydować, do jakiego rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego przystąpią i jaką kasę chorych wybiorą. Aby dokonać wyboru, warto wiedzieć, na czym ten wybór polega. 

czytaj całość

Hausarzt – lekarz pierwszego kontaktu

Opiekunka, która podjęła legalną pracę w opiece w Niemczech, wybrała kasę chorych i rodzaj ubezpieczenia oraz ma numer ubezpieczenia zdrowotnego, powinna wybrać, podobnie jak w Polsce, lekarza rodzinnego. W każdej miejscowości w Niemczech praktykuje kilku- kilkunastu lekarzy, którzy mają podpisane umowy z kasą chorych.

czytaj całość

Krankenhaus – szpital w Niemczech

Każdy kto wyjeżdża do Niemiec w celu podjęcia legalnej pracy w opiece, może stanąć przed koniecznością leczenia szpitalnego na terenie Niemiec. Leczenie w szpitalu w Niemczech opiekunki osób starszych, która ma ubezpieczenie zdrowotne z tytułu umowy o pracę jest bezpłatne, ale musimy zapłacić za każdy dzień pobytu w szpitalu 10 Euro, jeżeli łączny okres leczenia szpitalnego w obrębie roku kalendarzowego nie przekroczył 28 dni.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.