Choć z pozoru wydaje się nam, że Niemcy – jako nasz kraj sąsiedni, z którym łączy nas wielowiekowa wspólna historia – nie mają przed nami żadnych tajemnic, szybko może okazać się, że jesteśmy w błędzie. Niemcy dla przeciętnego Polaka to oczywiście żadna egzotyka, mimo to, wciąż wiele kwestii może nas zaskoczyć. Wyjeżdżając do pracy w opiece w Niemczech warto z czystej ciekawości dowiedzieć się czegoś więcej o niemieckich tradycjach, kulturze, społeczeństwie i jego stosunku do różnych kwestii. W tym miejscu wyczerpująco omawiamy wiele interesujących tematów i zwracamy uwagę na sprawy, które mogły umknąć przeciętnemu zjadaczowi chleba lub na miejscu mogą go zastanowić. Szczególnie polecamy artykuły dotyczące niemieckich świąt, w tym zwyczajów kultywowanych w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy, a także teksty obalające stereotypy o naszych sąsiadach z kraju Goethego. Jeśli wybierzemy to państwo, jak kraj naszego życia lub naszej pracy, warto poznać je bliżej!
Dzień 25 listopada 2020 na długo zapadnie w pamięci całej branży opiekuńczej i w Polsce i w Niemczech. Zorganizowana akcja polskiej prokuratury i niemieckiego Zollamt i policji, obława (niem. Razzia) przeprowadzona jednocześnie po obu stronach granicy zakończy, miejmy nadzieję, bardzo złe praktyki.
Opiekunki osób starszych w Niemczech, tak jak obecnie większość społeczeństw i grup zawodowych na całym świecie, pilnie śledzą doniesienia o tym, jak wygląda zachorowalność na nowego koronawirusa. Nawet najwięksi „koronasceptycy” przeglądają wykresy, oglądają statystyki, śledzą liczby. A jak wygląda sytuacja w Niemczech, jeżeli chodzi o inne choroby zakaźne, takie które są dobrze znane i towarzyszą człowiekowi od wieków?
Prace typowo medyczne w opiece nad osobami starszymi wykonują niemieckie pielęgniarki. Coraz częściej w tym zawodzie pojawiają się również panowie pielęgniarze. Pielęgniarka i w Polsce i w Niemczech kojarzyła się bardzo długo z zawodem wyłącznie dla kobiet. Wiąże się to z głębokimi historycznymi źródłami zawodu. Kiedyś tylko kobiety wykonywały opiekę nad chorymi. Podwaliny pod zawód pielęgniarki położyła również kobieta, słynna Florence Nightingale.
Skontaktowała się z nami z prośbą, żeby ostrzec inne. Oszukana, zawiedziona kobieta, świetna opiekunka. Płakała i powiedziała, że sama nie wie czego jej bardziej żal – straconych pieniędzy czy złudzeń.
Jak Wielkanoc przeżywają nasze podopieczne? Czy wszystko jest jak co dzień, a może wspomnienia z przeszłości wprawiają je w zachwyt i radość?
W pracy w opiece w Niemczech dowiadujemy się niekiedy o osobach starszych więcej niż ich rodziny. I czasami po przyjeździe do nowego miejsca pracy okazuje się, że wraz z opieką nad starszą panią czy starszym panem, otrzymujemy w pakiecie systematyczne wizyty wielbiciela czy wielbicielki...
W polskiej prasie i telewizji wielokrotnie znajdujemy informacje o oszustwie „na wnuczka”, którego ofiarą padają osoby starsze. Z analizy informacji medialnych wynika, że nie jest to nasza polska specjalność.
Kilka zdań o prawdziwych ludziach, którzy odeszli w pracy w opiece w Niemczech. W domach tych, których mieli bezpiecznie i spokojnie przeprowadzić przez to, co nagle spotkało ich samych.
Mało kto planuje, że swoją starość spędzi w domu opieki. Nasi podopieczni, tak samo jak opiekunki osób starszych mają swoją wizję starości – w domu, wśród bliskich. Nie zawsze się to udaje.
Kalendarz świąt niemieckich i jego znajomość w 2020 i 2021 roku przyda się nie tylko tym, którzy pracują w opiece w Niemczech. Dlaczego jest to ważne?
Ostatnia nowelizacja zaleceń z zakresu obronie cywilnej w Niemczech obejmuje wytyczne dotyczące zapasów m.in. żywności, wody pitnej, środków zaopatrzenia medycznego, ciepłych okryć i odzieży, a także zapasów węgla i innych produktów do ogrzewania. Ludność niemiecka powinna w domach zgromadzić takie zapasy, aby wystarczyło na okres około 10 dni.
Zbliża się ten moment w branży opiekuńczej, kiedy większość osób pracujących w Niemczech, solidarnie, w ciągu kilku dni, pomiędzy 20 a 22 grudnia wyjeżdża do Polski. Wyjeżdża, żeby spędzić Boże Narodzenie ze swoimi bliskimi. Często także Nowy Rok i aż do Trzech Króli.
"Eurosierota" to słowo używane na określenie dziecka, którego rodzice wyjechali do pracy za granicę, w związku z otwarciem granic dla Polaków - obywateli Unii Europejskiej. Choć rodzice takich dzieci najczęściej wyjechali po to, aby było im w życiu lepiej, aby można było wszystko im kupić, to jednak nie ma ich cały czas na wyciągnięcie ręki...
Jednym z naszych narodowo – opiekuńczych sztandarów, z którymi wyruszamy do pracy w Niemczech, jest umiejętność gotowania. Mało jest Polek, które uważają, że nie potrafią gotować. Pytanie o umiejętność gotowania pada praktycznie w każdej rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech i najczęściej kandydaci do tej pracy odpowiadają twierdząco. W ogólnej opinii ukształtował się jednocześnie stereotyp, że nasze niemieckie sąsiadki gotować nie potrafią. Wcale.
Niemiecki rynek oferuje dla Polaków coraz więcej miejsc pracy, ale też stawia coraz wyższe wymagania, zwłaszcza w zakresie znajomości języka niemieckiego. I pewnie dlatego, to właśnie na niemieckim rynku wydawniczym ukazała się pozycja, która może pomóc opiekunkom w rozwijaniu umiejętności językowych.
In Case of Emergency (w tłumaczeniu pol. „w razie nagłego wypadku”, niem. „im Notfall") to jeden z powszechniej stosowanych w Europie systemów, nazywany w skrócie ICE (w Niemczech skrót trochę mylący – ICE w Niemczech to również pociągi). Czym jest ICE?
Śmierć jest nierozerwalnie związana z pracą w opiece w Niemczech. Wiele opiekunek i wielu opiekunów towarzyszyło swoim podopiecznym w ostatniej drodze i choć na pewno było to bardzo smutne przeżycie, można się go było spodziewać, ot, naturalna kolej rzeczy. Jeśli odchodzi opiekunka, smutek jest tym większy, że czujemy, iż to jeszcze nie był ten czas.
Zbliża się kolejna rocznica zjednoczenia Niemiec (upamiętniająca oficjalne przystąpienie landów NRD do RFN w dniu 3 października 1990 roku). Jest to święto państwowe dla całych Niemiec. Na początek uwaga praktyczna dla opiekunek osób starszych pracujących obecnie w Niemczech – w 2014 roku dzień 3 października przypada w piątek, a więc trzeba zaplanować zakupy na trochę dłuższy weekend.
Ktoś gdzieś tam policzył, że statystyczna opiekunka ma 59 lat. Zakładamy, że ta statystyczna opiekunka urodziła pierwsze dziecko, kiedy miała 23 lata. Dziecko tej opiekunki ma więc prawdopodobnie już swoje dziecko, ukochanego wnusia – wnusię naszej opiekunki. I tu właśnie zaczyna się pojawiać ten rozdźwięk – w Polsce opiekunka widziana jest w tym momencie już jako starsza pani, babcia a w Niemczech – kobieta w kwiecie wieku!
W październiku 2011 roku zamieściliśmy opowiadanie naszej koleżanki opiekunki, która zakochała się w Niemczech. Po ponad dwóch lata zapytaliśmy, co z jej miłością… Zapewne wielu z Was po przeczytaniu moich zwierzeń zadało sobie pytanie: ciekawe, jak ta historia się zakończyła?
Temat śmierci i pogrzebu jest tematem, który towarzyszy opiekunce osób starszych w Niemczech bardzo często i w Niemczech wygląda to często inaczej niż w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na kremację doczesnych szczątków. Przekazujemy informację o tym swoim bliskim i znajomym. A co po kremacji? Czy można sobie wybrać, gdzie po śmierci znajdą się nasze prochy?
Zbliża się kolejny ustawowo wolny dzień od pracy w Niemczech – Święto Pokuty i Modlitwy (niem. Buß- und Bettag), ale obecnie jest to w pełni wolny dzień jedynie w … Saskonii (niem. Sachsen). Co to za święto? Jest to ruchome święto w kościele protestanckim, w Niemczech przypadające pomiędzy 16 a 22 listopada (w 2013 roku obchodzone 20 listopada).
Temat czasu wolnego w pracy w opiece w Niemczech to jeden z tych problemów, które często powodują nieporozumienia na linii opiekunka – podopieczni czy ich rodziny. Opiekunki osób starszych, które pracują w Niemczech oczekują, że będą miały systematycznie chwilę wytchnienia od obowiązków. I słusznie.
Znajomość zwyczajów kulinarnych w krajach, gdzie pracują opiekunki osób starszych, to niezwykle ważna rzecz. Starsi ludzie w Niemczech, którymi się opiekujemy, zwłaszcza mężczyźni, czasami są otwarci na poznawanie nowych smaków z kuchni polskiej.
Używamy cookies