Problemy opiekunek

Konflikty w pracy opiekunki cz.2

Konflikty pojawić mogą się w każdej pracy, mimo tego, praca opiekunów osób starszych to zawód, który ze względu na swoja charakterystykę jest szczególnie narażony na sytuacje konfliktowe. Potęguje je stres związany z chorobą najbliższych oraz fakt, że opiekunowie znajdują się daleko od domu.

czytaj całość

Urinkondom – alternatywa dla pieluszki u mężczyzn

Doświadczone opiekunki osób starszych wiedzą, że przy nietrzymaniu moczu (Inkontinenz, Urininkontinenz) do konieczności zakładania pieluszki najtrudniej jest przekonać podopiecznych płci męskiej. Z kolei problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się u panów bardzo często, nie tylko jako objaw demencji (otępienia starczego), ale również na skutek schorzeń prostaty czy wylewu lub udaru. Nietrzymanie moczu jest bardzo krępujące. 

czytaj całość

Jak uniknąć konfliktowych sytuacji z podopiecznym w pracy w opiece w Niemczech

Konieczność powierzenia opieki nad matką/ojcem obcej osobie jest dla wszystkich zainteresowanych dużym wyzwaniem. Zarówno osoba starsza, jak i rodzina, mają swoje wyobrażenie, jak taka opieka powinna wyglądać. Opiekunka, czyli osoba posiadająca doświadczenie w sprawowaniu takiej opieki, jest jednak osobą obcą, nieznaną, i jako taka wywołującą też pewne obawy.

czytaj całość

Jakimi cechami powinna wyróżniać się opiekunka, starając się o pracę w opiece w Niemczech

Każdy z nas uważa się za osobę, która konkretną opiekę nad osoba starszą wykonałaby szybciej, sprawniej, taniej, inaczej, czyli po prostu lepiej. Stojąc z boku, nie będąc bezpośrednio zaangażowanym w sprawowanie opieki nad osobą starszą, ocenia się innych surowiej, ale też o wiele łatwiej. Motywacja podjęcia pracy opiekunka/opiekun osób starszych w Niemczech jest bardzo różna, od chęci niesienia pomocy, poprzez ucieczkę od własnych problemów domowych, poznanie innych krajów i kultur, nadzieję na znalezienie partnera życiowego, nowe doświadczenie, aż do zarobienia dość dużych pieniędzy, bo nie ukrywajmy, gratyfikacja za wykonywanie opieki nad osobami starszymi w Polsce jest bez porównania mniej opłacalna. 

czytaj całość

Odżywanie przez sondę

W pracy w opiece nad osobami starszymi opiekunka staje nieraz przed dylematem, czy może choremu z założoną sondą pokarmową podawać płyny i pokarm. Sprawę karmienia przez sondę pokarmową regulują przepisy SGB rozdział XI (Sozialgesetzbuch), jest to tzw. Grundpflege i domowe opiekunki osób starszych w Niemczech mogą to robić.

czytaj całość

Formy grzecznościowe

Wyjeżdżając do pracy w opiece w Niemczech warto przyswoić sobie kilka zasad stosowania zwrotów grzecznościowych. Nawet, jeżeli nasza znajomość języka niemieckiego nie jest najlepsza, lub stan zdrowia psychicznego czy fizycznego naszego podopiecznego jest słaby, nie zwalnia to nas z zachowania form grzeczności, takich, jakie chcielibyśmy, aby były stosowane wobec nas czy wobec naszych rodziców.

czytaj całość

Chodzik na kółkach – Rollator

Rollator to rodzaj wózka, który osoba starsza popycha przed sobą. Nazywane "chodzikami" mają tą zaletę, że w rączkach mają zamontowane hamulce, więc osoba starsza, która ma problemy z utrzymaniem równowagi, może w krytycznym momencie zacisnąć hamulce i uzyskać podporę z chodzika. Chodziki mogą mieć dwa, trzy lub cztery kółka.

czytaj całość

Specyfika opieki nad mężczyzną

Wybierając ofertę pracy w opiece w Niemczech, oprócz szeregu czynników takich jak lokalizacja, wysokość wynagrodzenia, warunki bytowe itp., opiekunka osób starszych powinna także zastanowić się, czy płeć podopiecznego będzie miała dla niej znaczenie.

czytaj całość

Opieka nad podopiecznym z nietrzymaniem moczu (Harninkontinenz)

Moczenie się jest bardzo częstym zjawiskiem u osób starszych, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Zapominanie lub brak kontroli nad potrzebami fizjologicznymi bardzo często jest jednym z objawów rozwoju otępienia starczego (demencji). Opiekunka osób starszych, która zauważy u podopiecznego zaburzenia w kontrolowaniu oddawania moczu, powinna zawsze powiadomić o tym lekarza rodzinnego lub niemieckie służby medyczne, ponieważ bez względu na objawy demencji, bezwiedne oddawanie moczu może mieć przyczynę w infekcjach lub innych stanach chorobowych.

czytaj całość

Konflikty w pracy opiekunki

Praca w opiece w Niemczech to praca z ludźmi. Już tylko to wystarczy, żeby założyć, że może wiązać się ona z konfliktami. Jeśli do tego dołożymy specyfikę pracy opiekuńczej, możemy być niemal pewni, że w swojej pracy z konfliktem spotkała się lub spotka każda opiekunka.

czytaj całość

Co warto powiedzieć przyszłemu pracodawcy?

Cała branża opieki i pielęgnacji osób starszych w Niemczech jest branżą, w której najczęściej pracują kobiety. Domowa opieka nad osobami starszymi to również praca przede wszystkim dla kobiet. Trzeba też sobie otwarcie powiedzieć, że dla kobiet w specyficznym przedziale wiekowym. Bez względu jednak na to, w jakim wieku jest kobieta starająca się o pracę opiekunki, powinna uprzedzić przyszłego pracodawcę o ważnych okolicznościach, związanych z oczekiwaniami co do miejsca pracy, jak i ograniczeniami w wykonywaniu opieki.

czytaj całość

Przyjmowanie prezentów od osoby starszej

Opiekunowie osób starszych np. w Austrii podpisują specjalne oświadczenie, że nie będą przyjmować prezentów od podopiecznych ani w formie pieniężnej, ani w formie rzeczowej. Pomimo tego, że od opiekunek osób starszych w Niemczech nie wymaga się takich deklaracji, kardynalną zasadą nie tylko savoir-vivre, ale również zwykłego poczucia przyzwoitości i podstaw moralnych zawodu jest to, że nie przyjmuje się prezentów od osób, które są od nas zależne i które podejmują decyzję o obdarowaniu nas pod wpływem choroby lub ze strachu, że nie otrzymają od nas pomocy.

czytaj całość

O co warto zapytać przyszłego pracodawcę?

Starając się o pracę, zwłaszcza za granicą i w tak specyficznej branży, jak domowa opieka nad osobami starszymi, powinniśmy dobrze omówić warunki przyszłej pracy. Rekrutacja pracowników do opieki zwykle odbywa się na odległość (przez telefon lub e-mail) co utrudnia zarówno opiekunce, jak i jej przyszłemu pracodawcy ustalenie wzajemnych oczekiwań i wymagań. Z reguły też o jedno stanowisko pracy stara się więcej osób, więc opiekunka składająca swoje CV i uczestnicząca w procesie rekrutacji powinna dobrze zastanowić się, czego oczekuje i co może zaoferować.

czytaj całość

Jak napisać CV po niemiecku – ocena stopnia znajomości języka

Aktualne oferty pracy w Niemczech zajmują sporą część wszystkich ogłoszeń o pracy za granicą. Bardzo dużo jest ogłoszeń dotyczących opieki nad osobami starszymi, zwłaszcza w Niemczech, Anglii, we Włoszech. W każdym ogłoszeniu o pracę stawiany jest warunek – znajomość języka obcego.

czytaj całość

Agresja u osób starszych

Praca w opiece nad osobami starszymi to nie tylko praca z osobami samotnymi, osłabionymi czy mającymi ograniczenia w poruszaniu się. Opiekunki osób starszych najczęściej zatrudnia się tam, gdzie podopieczny ma schorzenia typowe dla wieku starszego – różnego rodzaju zespoły otępienne (w Niemczech zwane ogólnie „demenz”) choroba Alzheimera, Parkinson czy inne.

czytaj całość

Agresja werbalna (słowna)

Wbrew temu, co potocznie się uważa, agresja werbalna jest tak samo trudnym i niebezpiecznym zjawiskiem w pracy opiekunek osób starszych, jak agresja fizyczna. Długotrwały wpływ agresji werbalnej może przynieść tak samo niekorzystny wpływ na wykonywanie naszej pracy, jak agresja fizyczna. Podajemy poniżej kilka form agresji werbalnej, ich możliwy wpływ na opiekunkę oraz sposoby reakcji.

czytaj całość

Niedowład jednej ręki – opaska na talerz

Bardzo często nasi podopieczni mają niedowład jednej ręki i samodzielne spożywanie posiłków, zwłaszcza przy porażeniu prawej strony ciała, staje się bardzo trudne. Jedzenie przesuwa się poza obręb talerza, spada z niego, brudzi obrus a osoba starsza jest zniecierpliwiona i rozdrażniona, że nie może się najeść. Nie chce wychodzić na przyjęcia rodzinne, obiad w restauracji, ponieważ sama czuje się skrępowana nieestetycznym sposobem jedzenia. 

czytaj całość

Wzmocnienie na nadgarstki – dbaj o dłonie!

Opiekunki osób starszych w Niemczech to często osoby, które myślą przede wszystkim o innych. Obdarzone empatią i przepełnione chęcią pomocy zapominają, aby w pracy dbać także o siebie… i o swoje ręce.

czytaj całość

Demencja starcza (Demenz) – co to naprawdę oznacza i jakie rodzi problemy w opiece?

W opisach miejsca pracy w opiece, w ograniczeniach zdrowotnych osób starszych w Niemczech, często pojawia się słowo demencja (Demenz). Wiele opiekunek osób starszych, zwłaszcza tych, które pracują w opiece w domach prywatnych, nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod tym pojęciem rozumie się szereg zmian zachodzących w mózgu wraz z procesem starzenia.

czytaj całość

Zabieranie zwierząt do pracy

Wiele opiekunek osób starszych przed wyjazdem do pracy do Niemiec ma dylemat co zrobić ze swoim ulubionym zwierzątkiem. Zdarza się, że bez uzgodnienia z przyszłym pracodawcą zwierzątko (pies, kot) pojawia się w miejscu pracy razem z opiekunką. Obojętnie, czy mamy pracę z zakwaterowaniem u osoby starszej, czy dochodzącą pracę w opiece, pojawienie się w pracy ze zwierzątkiem może mieć miejsce wyłącznie wtedy, jeżeli zostanie to uzgodnione z pracodawcą i podopiecznym.

czytaj całość

Opieka nad osobami starszymi po wylewie lub udarze

Opiekunka osób starszych jeszcze przed przyjęciem oferty pracy w opiece w Niemczech ma z reguły możliwość uzyskania informacji, na co choruje osoba starsza. Bardzo często praca dla opiekunek od zaraz jest tam, gdzie osoba starsza miała wylew bądź udar mózgu (Schlaganfall, Gehirnblutung). 

czytaj całość

Towarzyszenie przy śmierci i umieraniu

W pracy opiekunek osób starszych, zwłaszcza tych, które pracują w domach prywatnych w Niemczech, bardzo trudnym przeżyciem jest towarzyszenie przy śmierci podopiecznego. Dla osób znajdujących się długotrwale w stanie zdrowia, nie rokującym poprawy, chorującym na schorzenia, które nieuchronnie prowadzą do śmierci, osób, które są nieuleczalnie chore, powstał nowy dział medycyny, zwany medycyną paliatywną. 

czytaj całość

Pomoc domowa dla osób starszych

Pomoc domowa dla osób starszych w Niemczech to Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person. Wiemy już z artykułu o zawodzie Altenpflegerin oraz Altenpflegehelfer(in), że bez odpowiedniego wykształcenia zawodowego, nie można w Niemczech wykonywać w pełnym zakresie pracy w opiece nad osobami starszymi. Przede wszystkim trudno „bez papierów” znaleźć pracę w opiece w instytucjach i domach opieki.

czytaj całość

Altenpflegehelferin – pomocnik opiekunki osób starszych

Praca Altenpflegehelferin różni się od zawodu Altenpflegerin głównie tym, że pracuje się na zlecenie zawodowej opiekunki osób starszych ipod jej nadzorem. Pomocnik opiekunki osób starszych może np. ścielić łóżka, pomagać przy ubieraniu osób starszych, karmić, pomagać w higienie osobistej, zajmować się kontaktami socjalnymi osoby starszej.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.