Problemy opiekunek

Zrób – weź – daj – niegrzeczni staruszkowie?

Starzy ludzie nie zawsze dbają o formy grzecznościowe.  Bardzo często wyrażają swoje potrzeby wobec otoczenia tylko w formie rozkazującej mówiąc „daj mi to”, „weź to”, „zrób to”. Dodatkowo wskazują w bliżej nieokreślonym kierunku palcem, nie kończąc co mamy zrobić, wziąć czy dać. I jeszcze złoszczą się na nas, jeżeli próbujemy domyślić się o co chodzi i szukając odpowiedzi nie trafiamy na właściwą.

czytaj całość

Czarne listy opiekunek istnieją!

Poważnego zastanowienia wymaga ocena, czy „czarne listy opiekunek” to prawidłowe sformułowanie. Czy ktoś kto upija się do nieprzytomności, okrada starych ludzi, urządza w cudzym domu bez ich wiedzy i przyzwolenia autentyczny dom schadzek, może być określony mianem opiekunki osób starszych…

czytaj całość

MRSA-Patienten – gronkowiec złocisty w pracy opiekuna osób starszych

Jeżeli podopieczny zostanie odwieziony ze szpitala przez ekipę zabezpieczoną od stóp do głowy odzieżą ochronną, oznacza to najprawdopodobniej, że u pacjenta wykryto MRSA (gronkowca złocistego). Zachowajmy spokój. Nasz podopieczny pewnie nie zaraża.

czytaj całość

Odwodnienie jest niebezpieczne dla podopiecznych i dla opiekunek

Odwodnienie (niem. Dehydration) to taki stan organizmu, kiedy nie uzupełnimy w odpowiednim czasie wody utraconej z organizmu podczas oddychania, pocenia się i wydalania moczu. Proces odwodnienia przebiega początkowo bezobjawowo, może być jednak jedną z przyczyn poważnych zaburzeń.

czytaj całość

Trudny obraz opieki – „malarstwo i rzeźbiarstwo” podopiecznych z demencją

Osoby, zajmujące się osobami starszymi z demencja wiedzą zapewne, o co chodzi. Eufemizmy, których użyliśmy w tytule wynikają z tego, że w naszej obyczajowości i kulturze unikamy omawiania wprost tematów związanych z wydalaniem, a tym bardziej dotykaniem stolca.

czytaj całość

„Małe” oszustwa w opiece. Opiekunkę można oszukać tylko raz

Osoba, która od kilku lat pracuje w branży opiekuńczej, już na etapie czytania ogłoszeń o pracę może wyłapać oszustwa w opiece. Gdyby wszystkie oferty pracy były chociaż w połowie tak atrakcyjne i dobrze płatne jak to wynika z ogłoszeń w Internecie, życie opiekunek byłoby naprawdę lepsze.

czytaj całość

Kto nas wspiera w opiece w Niemczech?

Nie ma chyba opiekunki osób starszych, która nie spotkałaby się w pracy w opiece z niemieckimi służbami medycznymi i socjalnymi, zajmującymi się dochodzącą pomocą dla osób starszych. W Niemczech działa wiele organizacji i stowarzyszeń, dla których czasami jesteśmy wsparciem i cenionym partnerem w opiece nad osobami starszymi a czasami tanią konkurencją ze Wschodu.

czytaj całość

Ty taka i owaka!

Kiedy umysł starszych osób przestaje dobrze funkcjonować, często zanikają u nich normy i zasady współżycia społecznego. Dla osób cierpiących na otępienie starcze każda zmiana a więc także obecność w domu opiekunki jest nieraz wydarzeniem, która wyzwala złe emocje. Nie ma chyba trudniejszej sytuacji niż taka, kiedy niesiesz pomoc, dbasz o to aby podopieczny był czysty, dobrze ubrany, najedzony, starasz się ułatwić mu każdą chwilę a w zamian dostajesz wrogość wyrażoną przez złe i brzydkie słowa.

czytaj całość

Weglauftendenz – jak sobie poradzić w domu. Cz. II

Weglauftendenz to przypadłość osób chorych na demencję, która oznacza skłonność do ucieczek. Nie wszystkie osoby z demencją ją wykazują, ale jeśli już tak się dzieje, opiekunka dosłownie musi mieć "oczy dookoła głowy". Doświadczone opiekunki znają jednak sposoby na Weglauftendenz.

czytaj całość

Po drugiej stronie barykady - pośrednicy o rekrutacji

Agencje, pośrednicy, pracodawcy, zleceniodawcy, franczyzodawcy. Czy to się komuś podoba czy nie, istnieją. Fora internetowe dla opiekunek osób starszych kipią wręcz od uwag (najczęściej negatywnych), że na drodze do zarobkowania w Niemczech stoi po prostu KTOŚ. Wiemy więc, jak opiekunki osób starszych oceniają. A jak są oceniane osoby szukające pracy jako opiekunki osób starszych w Niemczech?

czytaj całość

Weglauftendenz – jak sobie poradzić w domu

Weglauftendenz to skłonność osób chorych na demencję do niespodziewanego opuszczenia domu, skłonność do ucieczek. W języku niemieckim używa się również określenia Bewegungsdrang (przymus ruchu).

czytaj całość

Praca w Niemczech u cudzoziemców

Na fali wielkich emocji, jakie pojawiły się w państwach Unii Europejskiej w związku z dyskusją na temat uchodźców, zainteresowało nas, jak wygląda praca w opiece w domach, gdzie rodziny nie pochodzą wyłącznie z Niemiec.

czytaj całość

Niedowład u podopiecznego, paraliż – leksykon

Niedowład u podopiecznego i problemy z poruszaniem się u osób starszych należą do grupy dolegliwości, przed którymi opiekunki mają największe obawy. Dźwiganie jest bowiem tą częścią pracy w opiece, która nawet przy fachowym przygotowaniu do transferu, budzi nasz lęk – czy nie zrobię krzywdy sobie i choremu. Warto zapoznać się z niemieckimi określeniami związanymi z różnymi formami niedowładu i porażenia poszczególnych partii mięśni. Ułatwi to nam z pewnością podjęcie świadomej decyzji o przyjęciu lub odmowie podjęcia konkretnej oferty pracy w Niemczech.

czytaj całość

Niechciane zaloty podopiecznych

Niechciane zaloty podopiecznych to artykuł raczej dla pań opiekunek… Temat tabu w opiece. Czy chory na demencję może być posądzony o molestowanie seksualne? Gdzie przebiega granica pomiędzy chorobą a świadomym działaniem? Jak się zachować, kiedy osoba, z którą mieszkamy pod jednym dachem tylko ze względu na pracę, nie rozumie tego?

czytaj całość

Alzheimer po czterdziestce. Smutny dokument

Choroba Alzheimera kojarzy nam się przede wszystkim ze starością, z ludźmi u schyłku życia. Mało kto pamięta, że pierwsza pacjentka profesora Aloisa Alzheimera - Auguste Deter - trafiła do niego w wieku 51 lat i zmarła zaledwie kilka lat później.

czytaj całość

Podopieczny w szpitalu

Wbrew naszym obiegowym wyobrażeniom o doskonałej i perfekcyjnie działającej służbie zdrowia w Niemczech, jeżeli nasz podopieczny trafi do szpitala, to tak samo będzie potrzebował naszego wsparcia jak w domu. Szpitale niemieckie, nawet te specjalistyczne z łóżkami dla osób starszych, borykają się z podobnymi problemami co w Polsce – niedobór pomocy pielęgniarskich, niesmaczne posiłki, czasami nie ma nawet łóżek, których wysokość reguluje się pilotem.

czytaj całość

Gderanie i upór – wróg współpracy

Znowu położyłaś kubek na drugiej półce, tyle razy mówiłam, że ma być na pierwszej. Dlaczego zawsze zapominasz o tej serwetce. Mówiłem tyle razy, że masz to zrobić tak. O tu, dokładnie tu to połóż, no nie tu tylko tu. Jak zawsze kawa jest spóźniona. Po co tu położyłaś? Nie, nie tak, bardziej na lewo, czy w ogóle słuchasz co do ciebie mówię?

czytaj całość

Zapach moczu w domu

Pewne sprawy trzeba sobie jasno powiedzieć – Niemcy nazywają nas podniośle perłami, aniołami, brakującymi córkami ale nasze obowiązki polegają na przyziemnych sprawach. Zmiana pieluszek i dbałość o higienę osobistą podopiecznych to codzienność w takiej pracy jak opieka nad osobami starszymi. Oprócz dbania o komfort naszych podopiecznych powinnyśmy zadbać również o – dosłownie – koniec własnego nosa.

czytaj całość

Podopieczni są kochani – fenomen staruszków

Podopieczni są kochani, teraz to wiesz. Ale… Pierwsza praca – chciałaś uciec jak najszybciej, wszystko było obce, złe, niedobre. Następna sztela – to samo. Powiedziałaś sobie, że spróbujesz trzeci, ostatni raz, tylko po to żeby w końcu pozbyć się kredytu, najwyżej jeszcze dwa miesiące, zaciśniesz zęby i wytrzymasz. A dzisiaj – właśnie mija pięć lat od momentu, kiedy zaczęłaś tę trzecią „ostatnią” pracę w opiece.

czytaj całość

Kilka uwag dla pracujących w opiece sezonowo

Szukanie pracy za granicą często wynika z potrzeb finansowych. Przychodzi taki impuls, kiedy chcemy coś mieć a nie stać nas na to. Okres wakacyjny sprzyja szybkim decyzjom – poświęcę urlop na pracę. Praca w Niemczech jest atrakcyjna ponieważ jest relatywnie blisko. Praca w Niemczech w opiece nad osobami starszymi jest tym bardziej atrakcyjna, że powszechnie wiadomo, że społeczeństwo niemieckie ma problem ze starością. 

czytaj całość

Nadopiekuńczość jest zagrożeniem dla prawidłowej opieki.

Kiedy Ewa przyjechała do pracy do Stuttgartu, jej podopieczna wyszła właśnie ze szpitala. Starsza pani była wymęczona po operacji endoprotezy stawu biodrowego, potem były kłopoty z krążeniem, w sumie spędziła w łóżku ponad 3 tygodnie. Dla 80-latki z początkami demencji to bardzo długo a na dodatek starsza pani popadła w lekką depresję i nic jej się nie chciało...

czytaj całość

Opieka na osobą starszą z owrzodzeniem żylakowym (ulcus cruris, offenes Bein)

Znajomość znaczenia niemieckich opisów schorzeń osób starszych w języku polskim umożliwia lepsze przygotowanie do podjęcia decyzji o przyjęciu (lub odrzuceniu) konkretnej oferty pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Poznając naszych podopiecznych z reguły najpierw uzyskujemy informacje o nich w postaci opisu ich niedomagań.

czytaj całość

A kiedy ja opiekunka będę osobą starszą

A kiedy ja opiekunka się zestarzeję? Właśnie. Co wtedy? Pracujemy codziennie z osobami starszymi. Widzimy i smutki i radości, jakie niesie ze sobą podeszły wiek. Wiele opiekunek osób starszych to osoby z grupy wiekowej 50+, dużo jest osób, które mają już „6” z przodu. W tym wieku coraz częściej i realniej zaczynamy zastanawiać się nad własną starością.

czytaj całość

Budżet na prowadzenie domu – Haushaltsgeld. Pytać o to przy rekrutacji czy nie?

Opieka nad seniorami to nie tylko pomoc w codziennych czynnościach związanych z pielęgnacją chorego czy zniedołężniałego człowieka. W pracy w opiece w Niemczech większość opiekunek osób starszych otrzymuje określoną kwotę pieniędzy na prowadzenie domu. Rzadko zdarza się, że opiekunka zarządza środkami finansowymi związanymi z regulowaniem opłat za czynsz, prąd, gaz itp. Jak nam powiedziano w kilku firmach zajmujących się rekrutacją do pracy, jedno z często zadawanych przez osoby zgłaszające się w odpowiedzi na ogłoszenia o pracy w opiece w Niemczech pytań dotyczy właśnie kwoty, jaka jest tygodniowo wyznaczona na zakupy.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.