Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech to coraz liczniejsza grupa zawodowa. Branża opiekuńcza zachęca do wyjazdów, wciąż poszukując nowych rąk do pracy i oferując bardzo atrakcyjne wynagrodzenia, a także coraz bogatsze pakiety dodatkowych profitów – premie, programy lojalnościowe, ubezpieczenia medyczne. Co więcej, otwarte granice i unijna zasada równego traktowania pracowników rodzimych oraz przyjezdnych, pozwala obywatelom naszego kraju do podejmowania pracy w opiece w oparciu o różne reżimy prawne i w różnych formach. Możemy więc przykładowo zdecydować się na pracę w oparciu o polką umowę-zlecenie lub zgodnie z całym katalogiem umów niemieckich, w tym choćby Minijobs. Dodatkowo, jeśli lubimy większą niezależność i zależy nam na wyższych zarobkach, opiekunowie seniorów w Niemczech mają możliwość pracy na własnej działalności gospodarczej – zarówno zarejestrowanej w Polsce, jak i na niemieckiej Gewerbe.
Czy osoba zatrudniana w opiece zobligowana jest do wykonywania innych czynności niż opiekuńczo-wspierające? Jakiego zakresu obowiązków można spodziewać się w ogłoszeniu o pracę w opiece w Niemczech? I w końcu, na czym polega opieka nad domem w pracy opiekuna? Dowiedz się, na co możesz liczyć jako opiekunka, decydując się podjąć podwójnej opieki – nad niemieckim seniorem i nad jego domem.
Dzisiejsza branża opiekuńcza otwarta jest zarówno na opiekunów z wieloletnim doświadczeniem, jak i osoby młode, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. To nie wiek jest kluczowym kryterium, a indywidualne predyspozycje. Czym powinni kierować się kandydaci na stanowiska opiekuńcze w Niemczech? Dowiedz się także, czego oczekują rodziny i podopieczni od młodych opiekunów?
Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez prawa jazdy. Daje nam niezależność, większy komfort podróży, a także... lepsze perspektywy na rynku pracy. Dotyczy to również opiekunek osób starszych, które planują podjąć pracę w Niemczech. Obecnie znajdziemy wiele ofert, w których wymaga się gotowości do prowadzenia samochodu podczas zlecenia. Jakie to sztele i co zyskujemy dzięki prawu jazdy? Odpowiadamy poniżej!
W opiece w Niemczech polskie opiekunki z coraz większym zaskoczeniem przekonują się, że są jednak do zastąpienia. Przez ostatnie dwa lata niezachwiana niczym pozycja na runku usług opiekuńczych opiekunów i opiekunek osób starszych z Polski po raz pierwszy od wielu lat uległa zmianie. Nie jest już tak łatwo o pracę w opiece w Niemczech.
Piękna nadmorska okolica, stabilne warunki pracy i darmowe zakwaterowanie – to tylko niektóre profity czekające na opiekunki z Polski, które zdecydowały się na pracę w Niemczech nad morzem. O tym, dlaczego jeszcze warto podjąć takie zatrudnienie, w których miastach można z powodzeniem szukać pracy i na jakie warunki można liczyć, piszemy poniżej.
Opiekunowie zajmujący się seniorami pomagają im w wykonywaniu rutynowych czynności, towarzyszą w codziennym życiu i umożliwiają sprawne ich funkcjonowanie. Nierzadko też wspierają osoby starsze podczas choroby lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Istnieje kilka sposobów na kształcenie w zawodach opiekuńczych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące specyfiki pracy opiekuna osób starszych, wymagań stawianych kandydatom i sposobów zdobycia nowego zawodu.
Kompleksowa opieka nad seniorem zimą wcale nie musi być trudna. Wystarczy trzymać się kilku ważnych zasad, by zapewnić podopiecznemu wysoki komfort funkcjonowania, nawet w najzimniejsze dni w roku. Jeśli wyjeżdżasz do pracy jako opiekunka osób starszych właśnie w okresie zimowym, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!
W Niemczech od 24 listopada 2021 roku wprowadzono twarde reguły związane m.in. z wykonywaniem pracy przez osoby niezaszczepione. Muszą one każdorazowo przed przystąpieniem do pracy wykazać się testem w kierunku COVID. Pracodawcy nie są zobowiązani do ponoszenia kosztów tych testów.
Dofinansowanie opieki nad osobami starszymi i schorowanymi w Niemczech jest ważną pozycją w budżecie rodzin niemieckich. Tamtejsze społeczeństwo od wielu lat opłaca składkę pielęgnacyjną na wypadek zniedołężnienia i chorób. Każdy obywatel, bez względu na status majątkowy, otrzymuje pomoc państwa.
Nie ma się co dziwić, że wyjazd do pracy za granicą okupiony jest obawą ze strony opiekunki. Nowe zlecenie, obca rodzina, zupełnie nieznane miasto i konieczność komunikowania się w obcym języku – to wszystko łącznie wzbudza niepewność. Można jednak przygotować się do wyjazdu tak, by móc ze spokojem opuszczać nasz kraj. Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych zasad bezpiecznego wyjazdu do pracy w niemieckiej opiece. Poznaj je już dziś i podejmij zatrudnienie bez dodatkowego stresu.
Pozapłacowe czynniki wyboru miejsca pracy w opiece w Niemczech są często ważniejsze niż samo wynagrodzenie. Oczywiście każdy dąży do osiągnięcia idealnych warunków w miejscu pracy w opiece. Idealnych – czyli takich, gdzie i płaca i warunki są zgodne z oczekiwaniami opiekunki lub opiekuna. Co najczęściej oprócz pieniędzy wpływa na decyzję o wyborze miejsca pracy w opiece w Niemczech?
Decydując się na wyjazd do pracy w opiece w Niemczech, wiele polskich opiekunek poszukuje ofert zlokalizowanych blisko granicy z Polską. Sprawdź, które niemieckie miasta cieszą się największą popularnością. Wskazujemy powody, dla których oferty te są szczególnie atrakcyjne dla opiekunek, a także, na jakie korzyści możesz liczyć, podejmując pracę blisko granicy.
Niemiecki rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych zasad, mających na celu zmniejszyć prawdopodobieństwo rozszerzania się zakażeń koronawirusem. „3G-Regeln” będą obowiązywały od 23.08.2021 r. Nowe przepisy będą obowiązywać zarówno Niemców jak i turystów, czy opiekunki osób starszych.
Kąpiel osoby starszej jest wyzwaniem. Większość seniorów obawia się kąpieli i możliwości upadku.Takie same obawy mają opiekunki osób starszych. Najbezpieczniejsza kąpiel w takich przypadkach powinna odbywać się na siedząco. Warto skorzystać z pomocy specjalistycznych produktów, które ułatwią kąpiel i zapewnią bezpieczeństwo.
Nieznajomość języka niemieckiego to najczęstsza przyczyna szukania pracy jako opiekunka wyłącznie w polskich rodzinach. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy. Dobrze jest je przeanalizować jeszcze przed podjęciem zatrudnienia, na etapie przeglądania ofert. Podpowiadamy, jak wygląda specyfika takiej pracy i czy w pracy opiekunki rzeczywiście nie jest konieczna przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego.
Wakacje studenckie to idealny okres, aby zarobić pieniądze. Praca w opiece to nowe, dochodowe zajęcie dla studentów. Warto sprawdzić swoje siły, spędzić czas pomagając innym, a przy tym zebrać pokażną sumkę.
Opiekunki osób starszych decydujące się na wyjazd do pracy za granicę często zastanawiają się, która forma zatrudnienia będzie dla nich najbardziej opłacalna, czy warto korzystać z pomocy agencji zatrudnienia i jakie ryzyko niesie poszukiwanie pracy na własną rękę. Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Poznasz też największe zalety i wady tego typu zatrudnienia. Wówczas ze spokojem będziesz mógł/mogła zdecydować, czy chcesz podjąć pracę w opiece w Niemczech prywatnie, czy jednak z pomocą pośredników.
Są takie okresy, w których opiekunki i opiekunowie osób starszych masowo, w tym samym czasie, wybierają się na (zasłużony) odpoczynek. To jest na przykład okres bożonarodzeniowy, w mniejszym stopniu Wielkanoc no i oczywiście lato. Te wakacje zapowiadają się inaczej. Epidemia COVID-19 (SARS-CoV-2) zmieniła prawie wszystko na świecie, także rynek pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.
Praca na Gewerbe, czyli niemieckiej działalności gospodarczej niesie z sobą wiele korzyści. Większość opiekunek obawia się skorzystać z Gewerbe, z powodu braku wiedzy na ten temat oraz ryzyka jakie niesie z sobą prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto jednak zaryzykować dla wyższych stawek.
Praca opiekuna osób starszych większości z nas kojarzy się jako kobiece zajęcie. Dlaczego? Być może z racji tego, że to właśnie panie częściej niż panowie piastują zawody polegające na pomocy innym. Stąd też postrzegane są one jako te, które mają sprawować opiekę nad potrzebującymi. Wielu mężczyzn chcących spróbować swoich sił w branży opiekuńczej, zastanawia się więc, czy to aby na pewno zajęcie dla nich. W tym artykule udowadniamy, że praca w niemieckiej opiece to również świetne rozwiązanie dla panów.
W opiece nad osobami starszymi prawo jazdy jest niezwykle przydatne. Przede wszystkim zapewni nam lepiej płatną sztele, komfort podróży do Niemiec oraz niezależność. Wybierając samochód jako środek transportu należy znać niemieckie przepisy i trzymać nerwy na wodzy. Wybuchowy charakter na niemieckich drogach, może nas zbyt dużo kosztować.
Co kilka miesięcy odnawia się temat nieuczciwej agencji wysyłającej opiekunki do pracy w Niemczech. Na forach internetowych i portalach społecznościowych możemy bardzo dokładnie prześledzić skalę zaniedbań, jakich dopuściły się poszczególne firmy. Czy istnieje czarna lista agencji opiekunek? Sprawdź, jak ustrzec się przed taką firmą.
Istnieje wiele powodów, dla których decydujemy się na pracę w opiece. Najczęściej mówi się o kłopotach finansowych, problemach z znalezieniem pracy w Polsce. Częstym powodem wyjazdu, o którym mówi się rzadziej jest specyficzna ucieczka. Uciekamy od: męża, dzieci, rodziców. Praca w Niemczech staje się dla nas pewnego rodzaju azylem.
Okres świąteczny to dla większości opiekunek/ów czas dylematu. Zjechać i spędzić czas z rodziną w Polsce, czy zostać i pracować? Tęsknota za bliskimi szczególnie doskwiera w tym okresie. Każdy z nas Wielkanoc chciałby celebrować z: rodzicami, dziećmi i wnukami. Niestety zawód opiekuna/ki osób starszych związany jest z pracą w czasie świąt. Szczególnie w czasie pandemii obecność opiekuna/ki jest ceniona. Obecny czas nie sprzyja kontaktom międzyludzkim. Dużo rodzin obawia się odwiedzin, nie chcąc nieświadomie zarazić seniora. Święta sprzyjają spędzeniu miłego czasu z podopiecznym. W tym czasie wzajemnie możecie stać się dla siebie rodziną.
Używamy cookies