Jak wezwać pomoc medyczną w Niemczech?

Całą Polską wstrząsnęła ostatnio śmierć 39-letniego Krzysztofa z Sosnowca, który czekał 9 godzin na szpitalnej izbie przyjęć na udzielenie pomocy. Przy tej tragicznej okazji chcemy przypomnieć jak można uzyskać pomoc medyczną w Niemczech. Zwłaszcza poza godzinami pracy placówek medycznych, czyli wieczorem, w nocy i w dni wolne od pracy. Tę doraźną i tę w nagłych przypadkach.

 

Der Ärztliche Bereitschftsdienst: tel. 116 117

Całe Niemcy mają wolne, jest jakieś święto. A ty czujesz jak rośnie temperatura, boli gardło, masz dreszcze. Jesteś w Niemczech i jako opiekun osób starszych odpowiadasz jeszcze za podopiecznego. Wyraźnie czujesz się chory, osłabiony, bezradny w obcym kraju. Jak znaleźć lekarza? Książka telefoniczna – przeżytek. Internet – kilkadziesiąt „wyskakujących” adresów i telefonów do praktyk lekarskich, ale wiesz dobrze, że o tej godzinie nikt przecież nie pracuje. Jesteś doświadczonym opiekunem w Niemczech, wiesz, że nie ma potrzeby wzywania pogotowia (tel. 112) czy jechania na szpitalny oddział ratunkowy. Ale jednak źle się czujesz i potrzebujesz pomocy lekarskiej.

 

https://www.116117.de/html/de/

Pomoc wieczorna w Niemczech

Zadzwoń na nr 116 117 lub wejdź na stronę informacyjną Ärztliche Bereitschftsdienst: www.116117.de Zanim zadzwonisz lub wejdziesz na stronę www systemu, pamiętaj o przygotowaniu numeru kodu pocztowego i nazwy miejscowości, w której się znajdujesz!

 

Jeżeli skorzystasz z telefonu stacjonarnego podopiecznego, system rozpoznawania numerów może przekierować połączenie od razu do najbliższego lekarza.

 

Kiedy NIE NALEŻY korzystać z systemu 116 117?

  • gdy bolą nas zęby (stomatolodzy nie są włączeni do tego systemu
  • jeśli występuje zagrożenie życia lub zdrowia (zawał, wylew, wypadek itp.) dzwonimy pod 112
  • w dni powszednie w godzinach pracy lekarza rodzinnego i przychodni lekarskich

W jakich wypadkach można skorzystać z pomocy pod numerem 116 117?

* jeżeli potrzebujemy porady lekarskiej poza godzinami pracy lekarza rodzinnego i przychodni lekarskich a uważamy, że czekanie na konsultację lekarską z przykładowo męczącą biegunką czy wysoką temperaturą do otwarcia praktyk lekarskich i przychodni może być niekorzystne dla naszego zdrowie.

We wszystkich krajach unijnych numer 116 117 jest zarezerwowany dla bezpłatnej informacji o pomocy wieczornej i pomocy doraźnej. Na razie jednak jedynie Niemcy wprowadzili w kwietniu 2012 roku w życie ogólnokrajowy system informacji o dyżurach lekarskich pod numerem 116 117 (Der Ärztliche Bereitschftsdienst: 116 117). Może w Polsce również doczekamy się kiedyś takiej usługi.

 

Rettungstelle – Notaufnahme im Krankenhaus

Jeżeli opiekun w Niemczech źle się czuje może udać się w każdej chwili (nie tylko po godzinach pracy praktyk lekarza domowego czy w dni świąteczne) na szpitalny oddział ratunkowy. W Niemczech każdy szpital, za wyjątkiem prywatnych klinik i placówek rehabilitacyjnych, jest zobowiązany do udzielenia nam pomocy przez całą dobę. Takie oddziały szpitalne nazywa się die Notaufnahme, Rettungsstelle, RTS, Notfallaufnahme, Notfallambulanz, Notfallstation, Nothilfe lub Erste-Hilfe-Station.

 

Dla opiekunów z Polski, którzy źle się czują jest to często najprostsze wyjście na uzyskanie pomocy lekarskiej. Ale uwaga – tak jak w Polsce często traktujemy zgłoszenie na szpitalny oddział ratunkowy jako sposób na ominięcie kolejek do lekarzy specjalistów, tak samo postępują Niemcy. Tak jak w Polsce, opiekun w Niemczech otrzyma z pewnością pomoc. Jeżeli nasz przypadek nie będzie nagły, możemy spędzić długie godziny w oczekiwaniu na konsultację lekarską.

 

Triage – System in der Notaufnahme

Każdy chory, który zgłosi się na SOR (szpitalny oddział ratunkowy, Notaufnahme) podlega specjalnemu systemowi kategoryzacji, tzw. triagowaniu (triażowaniu) – Triage –System in der Notaufnahme. Doświadczona pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz po wstępnym wywiadzie kwalifikuje nasz przypadek według kryterium pilności. W większości placówek szpitalnych w Niemczech po wstępnym zarejestrowaniu otrzymamy opaskę na rękę. Jej kolor będzie świadczył o tym, jak długo będziemy czekali na udzielenie pomocy.

 

  • Czerwona – otrzymamy pomoc natychmiast (sofort)
  • Pomarańczowa – otrzymamy pomoc w czasie do 10 minut (sehr dringend)
  • Żółta – otrzymamy pomoc w czasie ok. 30 min (dringend)
  • Zielona – otrzymamy pomoc w czasie ok. 90 minut (normal)
  • Niebieska – otrzymamy pomoc w czasie ok. 120 minut (nicht dringend)

Oczywiście może się zdarzyć, że będziemy czekali na udzielenie pomocy dłużej – dotyczy to zwłaszcza kategorii zielonej i niebieskiej, jeżeli przed nami będzie dużo przypadków zakwalifikowanych jako pilniejsze. Systemy oceny stanu zdrowia osoby, która zgłosiła się (lub została przywieziona) na szpitalny oddział ratunkowy wprowadza się już od wielu lat. Od 2004 roku w Niemczech stosuje się głównie dwa systemy oceny stanu chorego – Manchester Triage System (MTS) lub Emergency Severity Index (ESI).

 

Te systemy początkowo były opracowywane z myślą o ustalaniu kolejności udzielenia pomocy w przypadku katastrof z dużą ilością poszkodowanych. Realia życiowe przeniosły system na kolejki bezradnych chorych w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Są one również powoli wprowadzane w Polsce.

 

Jeżeli wczytamy się dokładnie w zasady sortowania zgłoszeń, można wyczytać, że kolor nie zawsze świadczy o dobrym stanie zdrowia. Kolorem niebieskim oznacza się również osoby, którym nie da się już pomóc…. Taka kwalifikacja dotyczy raczej masowych katastrof a nie zwykłego zgłoszenia się po pomoc, kiedy opiekun źle się czuje.

 

Notfalldienst: tel. 112

 

Pogotowie wzywamy pod 112

Jak wynika z rozmów z opiekunami osób starszych w Niemczech, praktycznie każda i każdy z nich wie, że w przypadku ciężkich i nagłych wypadków należy dzwonić pod nr 112 (bez żadnych numerów kierunkowych uzyskamy bezpłatne połączenie pod numerem 112). Potrzebne słownictwo i zwroty, jak wezwać pogotowie ratunkowe (Rettungsdienst rufen) dla podopiecznego, ale i dla siebie opublikowaliśmy wcześniej na blogu. O ile w przypadku podopiecznych nie wahamy się z wezwaniem pogotowia to obawiamy się tego dla siebie. Dzieje się tak głównie ze względu na możliwe koszty. Nie zawsze wieczorem czy w weekend stan naszego zdrowia wymaga przyjazdu pogotowia.

 

Nie zapominajmy, że pogotowie ratunkowe udziela pomocy w nagłych wypadkach, kiedy o życiu lub śmierci mogą decydować minuty. Katar i gorączka nie są takim wypadkiem. W Niemczech transport medyczny wykonują prywatne firmy i za wezwanie karetki bez wyraźnej potrzeby, zostaniemy obciążeni rachunkiem. Trudno będzie odzyskać pieniądze z NFZ czy niemieckiej kasy chorych, jeżeli wezwiemy pogotowie do przeziębienia.

 

Kiedy jednak nie powinniśmy się wahać i martwić o koszty i od razu wzywać karetkę przez tel. 112? Jeżeli jest zagrożenie życia lub zdrowia – zawał, wylew, wypadek. Jeżeli nastąpiło ciężkie oparzenie, są problemy w wysokim ciśnieniem czy oddychaniem – nie ma co czekać. Wzywamy karetkę!

 

Opiekun w Niemczech – korzystaj z pomocy rodziny niemieckiej i pracodawcy

Status opiekunki osób starszych w Niemczech jest wyjątkowy. Mieszkamy, żyjemy razem z osobą starszą. Jej bliscy całkowicie zdają się na nas w zakresie zapewnienia jej bezpieczeństwa i podjęcia interwencji w razie potrzeby. Nie wahajmy się poprosić o pomoc jeżeli sami jej potrzebujemy. Jeśli źle się czujesz, ale nie znasz dobrze języka niemieckiego lub ogranicza cie lęk, ból czy stres, korzystaj z pomocy rodziny niemieckiej. Nie czujesz się na siłach, żeby samodzielnie rozmawiać z dyspozytorem pogotowia, lekarzem dyżurnym z Ärztlicher Bereischaftdienst czy personelem na szpitalnych oddziałach ratunkowych?

 

Dzwoń pod te numery rodziny podopiecznego, pod które zadzwoniłabyś, gdyby to starsza osoba źle się czuła. Na pewno uzyskasz pomoc w kontakcie z odpowiednią jednostką medyczną. I nie przejmuj się, że północ z soboty na niedzielę a wiesz, że córka czy syn babci ciężko pracują cały tydzień i ich obudzisz. Ty pracujesz tak samo ciężko. Kiedy opiekun w Niemczech źle się czuje, jest chory, to przecież podopieczny nie otrzyma odpowiedniego wsparcia.

 

Tak samo warto korzystać z pomocy dyżurów pracodawców poza godzinami pracy firmy. Wiele z osób pracujących w opiece w Niemczech jest oddelegowanych przez polskie firmy opiekuńcze. Opiekunowie w Niemczech korzystają stale z usług tego samego pośrednictwa. Z tego powodu poważne firmy mają zorganizowane systemy alarmowe. Umożliwiają kontakt z firmą poza godzinami jej pracy. Jeżeli źle się czujesz, to również tam możesz poprosić o pomoc w zorganizowaniu pomocy medycznej. Dyżury alarmowe firm są pełnione między innymi z myślą o sytuacji, gdy opiekun w Niemczech źle się czuje.

 

 

Zobacz również:

Krankenhaus – szpital w Niemczech

Każdy kto wyjeżdża do Niemiec w celu podjęcia legalnej pracy w opiece, może stanąć przed koniecznością leczenia szpitalnego na terenie Niemiec. Leczenie w szpitalu w Niemczech opiekunki osób starszych, która ma ubezpieczenie zdrowotne z tytułu umowy o pracę jest bezpłatne...

Hausarzt – lekarz pierwszego kontaktu

Opiekunka, która podjęła legalną pracę w opiece w Niemczech, wybrała kasę chorych i rodzaj ubezpieczenia oraz ma numer ubezpieczenia zdrowotnego, powinna wybrać, podobnie jak w Polsce, lekarza rodzinnego. W każdej miejscowości w Niemczech praktykuje kilku- kilkunastu lekarzy...

In Case of Emergency – o co chodzi z danymi ICE?

In Case of Emergency (w tłumaczeniu pol. „w razie nagłego wypadku”, niem. „im Notfall") to jeden z powszechniej stosowanych w Europie systemów, nazywany w skrócie ICE (w Niemczech skrót trochę mylący – ICE w Niemczech to również pociągi). Czym jest ICE?

Odeszli w pracy w opiece w Niemczech

Kilka zdań o prawdziwych ludziach, którzy odeszli w pracy w opiece w Niemczech. W domach tych, których mieli bezpiecznie i spokojnie przeprowadzić przez to, co nagle spotkało ich samych.

Upadki osób starszych i… opiekunek

Wydawałoby się, że upadki osób starszych to tylko smutna rzeczywistość wynikająca z osłabienia i zniedołężnienia. Okazuje się, że bardzo często przewracają się także opiekunki. Są dużo młodsze, więc mają mniej urazów ze skutkami typowymi dla osób starszych...

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.