Blog

Ryż na mleku

Ryż na mleku to potrawa, która powinna udać się każdemu. Doskonały pomysł na szybki obiad i wtedy, kiedy już nie chce nam się kombinować z czymś bardziej wymyślnym. Choć ryż na mleku może kojarzyć się nam z daniem dla dzieci, będzie on także dobry dla seniorów, szczególnie, jeśli maja problemy z dokładnym gryzieniem jedzenia.

czytaj całość

Podopieczni są kochani – fenomen staruszków

Podopieczni są kochani, teraz to wiesz. Ale… Pierwsza praca – chciałaś uciec jak najszybciej, wszystko było obce, złe, niedobre. Następna sztela – to samo. Powiedziałaś sobie, że spróbujesz trzeci, ostatni raz, tylko po to żeby w końcu pozbyć się kredytu, najwyżej jeszcze dwa miesiące, zaciśniesz zęby i wytrzymasz. A dzisiaj – właśnie mija pięć lat od momentu, kiedy zaczęłaś tę trzecią „ostatnią” pracę w opiece.

czytaj całość

Śmierć (Todesfall) podopiecznego – dlaczego do domu przychodzi niemiecka policja?

Odejście naszych podopiecznych w domu, przy nas, to zawsze wielkie przeżycie emocjonalne. Zetknięcie ze śmiercią jest jednym z najtrudniejszych momentów w pracy w opiece. Pomimo, że wiemy, że to może nastąpić, nigdy nie jesteśmy tak do końca przygotowani, kiedy już się stanie…

czytaj całość

Kilka uwag dla pracujących w opiece sezonowo

Szukanie pracy za granicą często wynika z potrzeb finansowych. Przychodzi taki impuls, kiedy chcemy coś mieć a nie stać nas na to. Okres wakacyjny sprzyja szybkim decyzjom – poświęcę urlop na pracę. Praca w Niemczech jest atrakcyjna ponieważ jest relatywnie blisko. Praca w Niemczech w opiece nad osobami starszymi jest tym bardziej atrakcyjna, że powszechnie wiadomo, że społeczeństwo niemieckie ma problem ze starością. 

czytaj całość

Kluski po bawarsku

Kluski po bawarsku to dobry sposób na wykorzystanie czerstwych bułek, które są ich głównym składnikiem. Po dodaniu do nich kilku innych składników formujemy zgrabne kulki, gotujemy i otrzymujemy dobry dodatek do sosów czy mięs.

czytaj całość

Zjednoczeni przez szparagowe szaleństwo

Problem jedzenia w wielu aspektach (jakość, ilość, specyfika przyzwyczajeń, wybór całodziennego menu) dla opiekunów i opiekunek osób starszych i ich podopiecznych w Niemczech to ważny temat. Temat, który często dzieli, powoduje konflikty ale również jest męczący – co dzisiaj zrobić na obiad? Przychodzi na szczęście taki okres, kiedy prawie wszyscy pracujący w opiece, bez względu na to, czy są w Monachium, Stuttgarcie, Rostocku, Düsseldorfie czy Berlinie przyrządzają potrawy z tego samego warzywa – ze szparagów (niem. der Spargel, die Spargeln).

czytaj całość

Smażona wątróbka z cebulką i ziemniakami puree

Wątróbka to danie, na które większość dzieci kręci nosem. Z wiekiem okazuje się jednak, że wątróbka może być całkiem smaczna! W Niemczech najczęściej można spotkać ją z przysmażoną cebulką i ziemniakami.

czytaj całość

Nasze dzieci – czy uważają się za eurosieroty?

"Eurosierota" to słowo używane na określenie dziecka, którego rodzice wyjechali do pracy za granicę, w związku z otwarciem granic dla Polaków - obywateli Unii Europejskiej. Choć rodzice takich dzieci najczęściej wyjechali po to, aby było im w życiu lepiej, aby można było wszystko im kupić, to jednak nie ma ich cały czas na wyciągnięcie ręki...

czytaj całość

Eintopf brukwiowy

Eintopf to bardzo gęsta zupa, która świetnie nadaje się na jednodaniowy obiad – jest sycąca i pożywna. W jej odmianie pochodzącej z Dolnej Saksonii pierwsze skrzypce gra brukiew. Polecamy!

czytaj całość

Naleśniki

Kto z nas nie jadł nigdy w życiu naleśników? Chyba nie ma takiej osoby. Naleśniki w Niemczech są równie popularne, jak w Polsce, a przepis na nie należy do bardzo prostych – o ile oczywiście naleśniki nie będą się łapać do patelni. To, z czym zjemy gotowe naleśniki, zależy już od indywidualnego gustu.

czytaj całość

Nadopiekuńczość jest zagrożeniem dla prawidłowej opieki.

Kiedy Ewa przyjechała do pracy do Stuttgartu, jej podopieczna wyszła właśnie ze szpitala. Starsza pani była wymęczona po operacji endoprotezy stawu biodrowego, potem były kłopoty z krążeniem, w sumie spędziła w łóżku ponad 3 tygodnie. Dla 80-latki z początkami demencji to bardzo długo a na dodatek starsza pani popadła w lekką depresję i nic jej się nie chciało...

czytaj całość

Kwaśne flaczki

Kwaśne flaki przyrządza się dodając między innymi cebulę i ocet. Danie to pochodzi z regionu Badenia-Wirtembergia. Tradycyjnie podawane jest z ziemniaczanymi knedlami, choć spokojnie można spróbować połączyć je z bagietką lub dobrej jakości chlebem.

czytaj całość

Opieka na osobą starszą z owrzodzeniem żylakowym (ulcus cruris, offenes Bein)

Znajomość znaczenia niemieckich opisów schorzeń osób starszych w języku polskim umożliwia lepsze przygotowanie do podjęcia decyzji o przyjęciu (lub odrzuceniu) konkretnej oferty pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Poznając naszych podopiecznych z reguły najpierw uzyskujemy informacje o nich w postaci opisu ich niedomagań.

czytaj całość

A kiedy ja opiekunka będę osobą starszą

A kiedy ja opiekunka się zestarzeję? Właśnie. Co wtedy? Pracujemy codziennie z osobami starszymi. Widzimy i smutki i radości, jakie niesie ze sobą podeszły wiek. Wiele opiekunek osób starszych to osoby z grupy wiekowej 50+, dużo jest osób, które mają już „6” z przodu. W tym wieku coraz częściej i realniej zaczynamy zastanawiać się nad własną starością.

czytaj całość

Westfalski gulasz pieprzowy

Gulasz pochodzący z regionu Nadrenia Północna-Westfalia to jednogarnkowe danie, które podawać można na przykład z ziemniakami. Całość mocno przyprawiamy pieprzem, czyli coś dla fanów kuchni z wyrazistymi smakami.

czytaj całość

Kiełbaski z jarmużem po Ammerlandzku

Kiełbaski z jarmużem to danie popularne w okolicach Bremy. Trudno nazwać je lekkostrawnym, choćby dlatego, że w jego skład wchodzi kilka rodzajów mięs. Przygotowanie całości jest dość pracochłonne i czasochłonne.

czytaj całość

Budżet na prowadzenie domu – Haushaltsgeld. Pytać o to przy rekrutacji czy nie?

Opieka nad seniorami to nie tylko pomoc w codziennych czynnościach związanych z pielęgnacją chorego czy zniedołężniałego człowieka. W pracy w opiece w Niemczech większość opiekunek osób starszych otrzymuje określoną kwotę pieniędzy na prowadzenie domu. Rzadko zdarza się, że opiekunka zarządza środkami finansowymi związanymi z regulowaniem opłat za czynsz, prąd, gaz itp. Jak nam powiedziano w kilku firmach zajmujących się rekrutacją do pracy, jedno z często zadawanych przez osoby zgłaszające się w odpowiedzi na ogłoszenia o pracy w opiece w Niemczech pytań dotyczy właśnie kwoty, jaka jest tygodniowo wyznaczona na zakupy.

czytaj całość

Marcumar Patient – specyfika opieki nad podopiecznymi z lekami o działaniu przeciwzakrzepowym

W Niemczech profilaktyka i opieka medyczna dla osób starszych przebiega często inaczej, niż możemy zaobserwować to w Polsce. Mało jest opiekunek osób starszych w Polsce, dla których obca jest nazwa heparyna. W opiece nad osobami starszymi w Niemczech w opisie schorzeń osoby starszej możemy znaleźć informację, z którą raczej nie spotkamy się u polskich podopiecznych: „Marcumar Patient” (w Niemczech czasami również Marcuphen Patient, Phenepro Patient oraz w formie używanej w Austrii i Szwajcarii „Marcoumar Patient”).

czytaj całość

Soczewica ze szpeclami

Szpecle to niemieckie, tradycyjne danie mączne, znane także pod nazwą klusek kładzionych. W niektórych rejonach Niemiec są tak samo popularne jak ziemniaki. Szpecle często podajemy jako dodatek do mięs lub gulaszy. Dziś proponujemy ich wersję z soczewicą.

czytaj całość

Niemki nie potrafią gotować?

Jednym z naszych narodowo – opiekuńczych sztandarów, z którymi wyruszamy do pracy w Niemczech, jest umiejętność gotowania. Mało jest Polek, które uważają, że nie potrafią gotować. Pytanie o umiejętność gotowania pada praktycznie w każdej rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech i najczęściej kandydaci do tej pracy odpowiadają twierdząco. W ogólnej opinii ukształtował się jednocześnie stereotyp, że nasze niemieckie sąsiadki gotować nie potrafią. Wcale.

czytaj całość

My też jesteśmy ważne – zrób na święta coś dla siebie!

W nerwowej atmosferze przygotowań do świąt Bożego Narodzenia najbardziej zmęczone są zwykle kobiety, panie domów. Obojętnie czy jesteśmy w święta we własnym domu czy pracujemy w opiece w Niemczech jakiś wewnętrzny imperatyw skazuje nas na stres, zmęczenie fizyczne i psychiczne. Chcemy zrobić jak najwięcej porządków, przygotować wspaniałe prezenty, przyrządzić najlepsze potrawy. W tej całej bieganinie martwimy się oczywiści również o finanse, czy wystarczy na święta i z czego będziemy żyć po świętach.

czytaj całość

Praca u podopiecznych z PSP

Praca u podopiecznych z PSP – mało kto wie, co oznacza ten skrót. W Niemczech oprócz skrótu PSP używa się nazwy "progressive supranukleäre Blickparese" a także, podobnie jak w Polsce, nazwy związanej z nazwiskami naukowców, którzy ją opisali – „Steele-Richardson-Olszewski-Syndrom”.

czytaj całość

Ach, te nieznośne córki naszych podopiecznych!

Doświadczone opiekunki nie boją się osób starszych i ich chorób. Znają swoją pracę na wylot, wiedzą co, kiedy i jak należy zrobić przy chorym. Większość jednak jak jeden mąż przed przyjazdem do nowej pracy w Niemczech drży przed tym, jakie będą... córki osób starszych. To jest ta największa niewiadoma i to jest ten czynnik, który wprowadza opiekunki osób starszych w stan niepewności.

czytaj całość

Łopatka po badeńsku

Długo gotowana i dobrze przyprawiona łopatka powinna rozpadać się w ustach i łatwo odchodzić od kości. Naszym zdaniem najlepiej smakować będzie podana z ziemniakami i sałatką, ale w Niemczech można spotkać ją także serwowaną w towarzystwie chleba.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.