Blog

Skąd Niemcy mają pieniądze na opiekę i ile otrzymują – cz.1

Zaglądanie do cudzej kieszeni nie jest może eleganckie, ciekawość to także pierwszy stopień do piekła, ale informacje na ten temat mogą być przydatne polskim opiekunkom osób starszych przy negocjowaniu warunków finansowych swojej pracy w opiece w Niemczech.

czytaj całość

„Ich liebe Dich” czyli krótki poradnik, jak wyrazić uczucia po niemiecku!

Będąc w Niemczech często spotykamy polsko-niemieckie pary. Trudno rozmawiać jednak o uczuciach w obcym języku. To jak oni to robią? Oto kilka złotych myśli, które pomogą Wam wyrazić swoje uczucia po niemiecku.

czytaj całość

Pielęgnacja i leczenie odleżyn

Opiekunkom domowym osób starszych w Niemczech nie wolno wykonywać żadnych czynności związanych z leczeniem odleżyn. Profilaktyka przeciwodleżynowa (Dekubitusprophylaxe) – jak najbardziej jest zadaniem opiekunki osób starszych. Leczenie odleżyn (Dekubitustherapie) – absolutnie nie.

czytaj całość

Pflegebedürftige - definicja prawna a czynności dozwolone dla opiekunek osób starszych

Pflegebedürftige to po polsku „wymagający opieki”, a więc nasz podopieczny, otaczany opieką przez Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person – domową opiekunkę osób starszych. Sprawy związane z pomocą dla osób, które utraciły samodzielność w funkcjonowaniu we własnym domu zostały uregulowane w Niemczech prawnie w 1995 roku.

czytaj całość

Patientenverfügung – uszanuj wolę Twojego podopiecznego!

Każdy z nas, nie tylko jako opiekun czy opiekunka osób starszych, ale jako człowiek ma prawo zadać sobie pytania: Czy chcielibyśmy aby nieunikniony ze względu na wiek bądź chorobę moment odejścia z tego świata był odwlekany, często w w szpitalu, gdzie bylibyśmy sami, podłączeni do szumiących, stukających, piszczących urządzeń, przedłużających nasze życie czy nasze... umieranie? Czy to byłoby dla nas czy dla komfortu psychicznego naszych bliskich? To tylko niektóre pytania, które pojawiły się wraz z rozwojem medycyny.

czytaj całość

Zaświadczenie o niekaralności – Führungszeugniss

Czy opiekunka osób starszych w Niemczech, czyli osoba pracująca z tzw. bezbronnymi dorosłymi musi mieć zaświadczenie o niekaralności? Jeżeli pracuje jako Altenpfelgerin – nie ma pracodawcy, który takiego zaświadczenia nie zażąda. Jeżeli pracuje jako Haushaltshilfe für pflegebedürftige Personen – tylko czasami pracodawcy życzą sobie takiego dokumentu.

czytaj całość

Niemiecka zawodowa opiekunka o opiekunkach osób starszych z Polskich

Pflegedienst, Diakonie, Johanniter, Caritas – przychodzą w Niemczech do wielu seniorów, którymi opiekują się opiekunki osób starszych z Polski. Czasami wpadają na krótko, żeby umyć czy wykąpać osobę starszą, podać leki, zmierzyć ciśnienie, zmienić opatrunki. Czasami przychodzą na dłużej – zostają z osobą starszą, kiedy opiekunka z Polski ma wolne, prowadzą terapię zajęciową, rozmowy, ćwiczenia usprawniające umysł i ciało. Czasami przyjazd opiekunki osób starszych z Polski do Niemiec oznacza dla nich utratę pracy.

czytaj całość

Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech

Pod pojęciem opiekunka osób starszych wyróżniamy 3 główne grupy zawodowe, omówione szerzej we wcześniejszych artykułach: osoby z niemieckimi uprawnieniami do wykonywania zawodu  Altenpfleger/in (od stycznia 2020 - Pflegefachfrau/Pflegefachmann), Altenpflegehelfer/in oraz Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person.

czytaj całość

Jeść, jeść, jeść! Bywa i tak…

Wszyscy wiemy z jakiego powodu wybieramy pracę w opiece w Niemczech – tam czekają na nas zarobki na jakie my Polacy nie możemy liczyć w kraju. Dlaczego jednak opiekunki osób starszych zostawiają czasami pracę w opiece w Niemczech? Przyczyn jest wiele ale często tym najważniejszym powodem jest … jedzenie. Prozaiczna sprawa, ale chyba większość opiekunek osób starszych spotkała się z tym problemem w pracy w opiece.

czytaj całość

Droga opiekunko Alkoholiczko

Nie, nie bój się opiekunko, nie podam ani Twojego nazwiska ani Twojego imienia. Chcę tylko przedstawić swoją a właściwie naszą historię. Historię, która jak się zorientowałam jest dosyć często spotykana wśród niemieckich rodzin, ale budzi ciągle zdziwienie. My Niemcy znamy wizerunek polskich mężczyzn pijących alkohol po pracy.

czytaj całość

Czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa z potencjalnym pracodawcą to moment, kiedy możemy przedstawić się z jak najlepszej strony. I nie ma tu znaczenia czy podejmujemy pracę w miejscu zamieszkania czy też jak w przypadku opiekunek osób starszych, staramy się o pracę w opiece w Niemczech. Czego zatem powinniśmy unikać by nie zostać negatywnie ocenionym przez potencjalnego pracodawcę?

czytaj całość

Kurzzeitpflege – sprzymierzeniec na czas urlopów i na nagłe wypadki

Wiele opiekunek zajmujących się opieką nad osobami starszymi w Niemczech pracuje przez prawie cały rok kalendarzowy. Są też takie miejsca pracy w opiece w Niemczech, gdzie stale, zgodnie w równym np. 2-miesięcznym rytmie zmieniają się dwie te same opiekunki osób starszych. Przychodzą jednak takie momenty, jak święta, sezon wakacyjny, które powodują konflikty i nieporozumienia zarówno pomiędzy opiekunkami, jak i rodzinami osób starszych w Niemczech.

czytaj całość

Zawód żony – opiekunka. A co na to mąż?

Dużo pisze się i mówi o eurosierotach – dzieciach, których jeden lub oboje rodziców wyjeżdża do pracy za granicą. A co z …. mężem opiekunki? Nikt o nich nie pisze. Nikt o nich nie mówi. Zostają sami w domu co 2-3 miesiące. Użalają się nad sobą czy są dumni z tego, że mają zaradne żony? Jak praca w opiece w Niemczech jest oceniana przez mężów opiekunek?

czytaj całość

Ubieranie chorego z jednostronnym niedowładem

Wiele osób starszych w Niemczech to osoby z jednostronnym niedowładem ciała. Przedstawiamy parę prostych wskazówek, jak ułatwić sobie ubieranie osoby starszej. Na skutek porażenia mięśni niedowład może obejmować całą stronę ciała, a więc niedowład dotyczy całej nogi i całej ręki lub tylko częściowy niedowład nogi czy ręki – w zależności od stopnia porażenia czy postępów w rehabilitacji.

czytaj całość

Bezpłatne wyżywienie (freie Verpflegung) a podatki i ubezpieczenia

W warunkach pracy w opiece przy legalnym zatrudnieniu na umowę o pracę dla domowych opiekunek osób starszych (Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person) prawie zawsze oferowane jest bezpłatne wyżywienie.

czytaj całość

Bezpłatne zakwaterowanie (freie Unterkunft) a podatki i ubezpieczenia

Do katalogu typowych świadczeń w naturze (Sachbezüge) dla opiekunki osób starszych w Niemczech należy bezpłatne zakwaterowanie. Bezpłatne zakwaterowanie podlega również opodatkowaniu i objęciu składkami na ubezpieczenia społeczne.

czytaj całość

Składanie kondolencji – Beileid aussprechen

Temat śmierci jest dla każdego człowieka sprawą trudną i często uczucia z tym związane nie dają się wyrazić słowem. Przy składaniu kondolencji mamy trudności z werbalizowaniem naszego żalu i smutku w języku ojczystym, dlatego używanie języka obcego w tym kontekście jest niełatwym zadaniem. Opiekunki osób starszych w Niemczech często mają z tym problem, tym bardziej, że otrzymują klepsydry z zawiadomieniem o śmierci swoich byłych podopiecznych i powinny odpisać wysyłając kartę kondolencyjną.

czytaj całość

Zmiana stanu pacjenta. Osobiste rady i opinia doświadczonej opiekunki

Każda osoba zajmująca się opieką osób starszych spotyka się z sytuacją, w której stan zdrowotny podopiecznego nagle niespodziewanie się zmienia i trzeba sobie z tym poradzić – odnaleźć się w czasem zupełnie nowej sytuacji. Jak zareagować? Jak sobie poradzić? Czego nie robić? Swoimi doświadczeniami podzieliła się z nami Pani Krystyna, która od lat pracuje w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

czytaj całość

Gra w kości – Würfelspiel

Kontynuując temat możliwości spędzania czasu wolnego przez opiekunkę osób starszych w Niemczech wraz ze swym podopiecznym/swymi podopiecznymi, prezentujemy kolejną z gier towarzyskich (Gesellschaftspiel), a mianowicie kości (Würfelspiel, Kniffel, Yahtzee, gra w kości – würfeln, knobeln).

czytaj całość

Niemcy nie chcą opiekować się rodzicami – stereotyp, prawda czy niezrozumienie?

Częstym problemem opiekunek osób starszych jest zbyt mały ich zdaniem kontakt dzieci z rodzicami w Niemczech. Porównujemy zachowania, które my Polacy znamy w przypadku konieczności przejęcia opieki nad naszymi rodzicami z zachowaniami Niemców. Wiele opiekunek z Polski, które pracują w branży opieki w Niemczech, osobiście napotkało na problem opieki nad własnymi rodzicami, ale dla wielu jest to jeszcze problem nieznany z własnego domu.

czytaj całość

Kółko obrotowe pod stopy – przesadzanie bez zbędnego dźwigania

Wiele osób starszych wymagających opieki ma problemy z nogami – niedowłady, paraliż, obrzęki, słabość mięśni. Pomoc przy przesadzaniu z łóżka na wózek inwalidzki (Rollstuhl), na krzesełko toaletowe (Toilettenstuhl) czy na fotel wypoczynkowy lub krzesło jest codziennością opiekunek osób starszych w Niemczech.

czytaj całość

Rettungsdienst rufen – jak zadzwonić na pogotowie w Niemczech

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech łączy się często z sytuacjami, w których nie obejdzie się bez zewnętrznej pomocy lekarza lub akcji pogotowia ratunkowego. Biorąc pod uwagę stan zdrowia podopiecznych, którzy potrzebują pomocy polskich opiekunek, powinny one potrafić reagować w sytuacjach kryzysowych i skrajnych szybko i z zimną krwią. Aby uratować życie potrzebna jest w tym wypadku prosta ale konkretna wiedza, potrzebna do szybkiego zaalarmowania służb medycznych i sprowadzenia ich na miejsce wypadku.

czytaj całość

Czy można pokochać Niemca?

Historia szczęśliwie zakochanej opiekunki osób starszych w Niemczech.

czytaj całość

Gry towarzyskie

Jedną z czynności, jaką opiekunka osób starszych ma wpisaną w zakres swych obowiązków jest „Gesellschaft leisten” czyli dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej. Część z wyjeżdżających do Niemiec opiekunek mimo wszystko obawia się tego obowiązku, ze względu na barierę językową.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.