Blog

Formy grzecznościowe

Wyjeżdżając do pracy w opiece w Niemczech warto przyswoić sobie kilka zasad stosowania zwrotów grzecznościowych. Nawet, jeżeli nasza znajomość języka niemieckiego nie jest najlepsza, lub stan zdrowia psychicznego czy fizycznego naszego podopiecznego jest słaby, nie zwalnia to nas z zachowania form grzeczności, takich, jakie chcielibyśmy, aby były stosowane wobec nas czy wobec naszych rodziców.

czytaj całość

Chodzik na kółkach – Rollator

Rollator to rodzaj wózka, który osoba starsza popycha przed sobą. Nazywane "chodzikami" mają tą zaletę, że w rączkach mają zamontowane hamulce, więc osoba starsza, która ma problemy z utrzymaniem równowagi, może w krytycznym momencie zacisnąć hamulce i uzyskać podporę z chodzika. Chodziki mogą mieć dwa, trzy lub cztery kółka.

czytaj całość

Specyfika opieki nad mężczyzną

Wybierając ofertę pracy w opiece w Niemczech, oprócz szeregu czynników takich jak lokalizacja, wysokość wynagrodzenia, warunki bytowe itp., opiekunka osób starszych powinna także zastanowić się, czy płeć podopiecznego będzie miała dla niej znaczenie.

czytaj całość

Opieka nad podopiecznym z nietrzymaniem moczu (Harninkontinenz)

Moczenie się jest bardzo częstym zjawiskiem u osób starszych, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Zapominanie lub brak kontroli nad potrzebami fizjologicznymi bardzo często jest jednym z objawów rozwoju otępienia starczego (demencji). Opiekunka osób starszych, która zauważy u podopiecznego zaburzenia w kontrolowaniu oddawania moczu, powinna zawsze powiadomić o tym lekarza rodzinnego lub niemieckie służby medyczne, ponieważ bez względu na objawy demencji, bezwiedne oddawanie moczu może mieć przyczynę w infekcjach lub innych stanach chorobowych.

czytaj całość

Napiwki tylko w miejscach z obsługą kelnerską

W Niemczech zwyczaj dawania napiwku osobie wykonującej dla nas usługę, występuje głównie w lokalach gastronomicznych z obsługą kelnerską i napiwek wręczamy kelnerowi czy kelnerce, w wysokości od 5 do 10% wysokości rachunku i to tylko wówczas, jeżeli faktycznie sposób wykonania usługi spotkał się z naszym uznaniem. Nie pozostawiamy „reszty” na stole, przy płaceniu wyraźnie zaznaczamy, że obdarowujemy napiwkiem np. 5% czy 3 Euro, lub zostawiamy napiwek na talerzyku / okładce z rachunkiem. Napiwek nie musi zawsze być procentowo obliczony od wysokości rachunku.

czytaj całość

Konflikty w pracy opiekunki

Praca w opiece w Niemczech to praca z ludźmi. Już tylko to wystarczy, żeby założyć, że może wiązać się ona z konfliktami. Jeśli do tego dołożymy specyfikę pracy opiekuńczej, możemy być niemal pewni, że w swojej pracy z konfliktem spotkała się lub spotka każda opiekunka.

czytaj całość

Co warto powiedzieć przyszłemu pracodawcy?

Cała branża opieki i pielęgnacji osób starszych w Niemczech jest branżą, w której najczęściej pracują kobiety. Domowa opieka nad osobami starszymi to również praca przede wszystkim dla kobiet. Trzeba też sobie otwarcie powiedzieć, że dla kobiet w specyficznym przedziale wiekowym. Bez względu jednak na to, w jakim wieku jest kobieta starająca się o pracę opiekunki, powinna uprzedzić przyszłego pracodawcę o ważnych okolicznościach, związanych z oczekiwaniami co do miejsca pracy, jak i ograniczeniami w wykonywaniu opieki.

czytaj całość

Ile może dorobić emeryt w opiece?

Przyjęcie oferty pracy w Niemczech jako opiekunka to bardzo dobry sposób na podreperowanie budżetu kobiet będących na emeryturze. Zarobki opiekunki osób starszych w Niemczech zwykle znacznie przekraczają wysokość miesięcznej emerytury w kraju. Zanim jednak emeryt, który nie wkroczył w tzw. pełny wiek emerytalny podejmie pracę, powinien mieć świadomość, że bez względu na to, czy przyjął ofertę pracy w Polsce, czy za granicą, przekroczenie pewnego poziomu dochodów ma wpływ na prawo do pobierania emerytury w Polsce.

czytaj całość

Obchodzenie imienin

Podejmując pracę za granicą, my Polacy nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że obyczaje które towarzyszą nam praktycznie od dziecka, winnych krajach, również w Niemczech, nie są w ogóle znane. Obchodzenie imienin jest w Niemczech takim nieznanym zwyczajem (za wyjątkiem niektórych rejonów w Bawarii).

czytaj całość

Podatki w Niemczech – rodzaje i nazwy

Otwarcie rynku pracy w Niemczech spowodowało, że kraj naszych zachodnich sąsiadów stał się dla nas Polaków jeszcze bardziej atrakcyjny. Praca w Niemczech jeszcze kilka lat temu kojarzyła się głównie z ofertami zatrudnienia „na czarno”. Wynagrodzenie za pracę przechodziło z kieszeni do kieszeni, a nasz urząd skarbowy nie wiedział, że my Polacy mamy dochody za granicą, jak również niemiecki urząd skarbowy nie wiedział nic o tym, że pojawił się w Niemczech nowy podatnik.

czytaj całość

Przyjmowanie prezentów od osoby starszej

Opiekunowie osób starszych np. w Austrii podpisują specjalne oświadczenie, że nie będą przyjmować prezentów od podopiecznych ani w formie pieniężnej, ani w formie rzeczowej. Pomimo tego, że od opiekunek osób starszych w Niemczech nie wymaga się takich deklaracji, kardynalną zasadą nie tylko savoir-vivre, ale również zwykłego poczucia przyzwoitości i podstaw moralnych zawodu jest to, że nie przyjmuje się prezentów od osób, które są od nas zależne i które podejmują decyzję o obdarowaniu nas pod wpływem choroby lub ze strachu, że nie otrzymają od nas pomocy.

czytaj całość

O co warto zapytać przyszłego pracodawcę?

Starając się o pracę, zwłaszcza za granicą i w tak specyficznej branży, jak domowa opieka nad osobami starszymi, powinniśmy dobrze omówić warunki przyszłej pracy. Rekrutacja pracowników do opieki zwykle odbywa się na odległość (przez telefon lub e-mail) co utrudnia zarówno opiekunce, jak i jej przyszłemu pracodawcy ustalenie wzajemnych oczekiwań i wymagań. Z reguły też o jedno stanowisko pracy stara się więcej osób, więc opiekunka składająca swoje CV i uczestnicząca w procesie rekrutacji powinna dobrze zastanowić się, czego oczekuje i co może zaoferować.

czytaj całość

Jak napisać CV po niemiecku – ocena stopnia znajomości języka

Aktualne oferty pracy w Niemczech zajmują sporą część wszystkich ogłoszeń o pracy za granicą. Bardzo dużo jest ogłoszeń dotyczących opieki nad osobami starszymi, zwłaszcza w Niemczech, Anglii, we Włoszech. W każdym ogłoszeniu o pracę stawiany jest warunek – znajomość języka obcego.

czytaj całość

Berlin jako miejsce pracy

Dla szukających pracy za granicą Berlin jest miastem atrakcyjnym nie tylko ze względu na dużą liczbę zabytków, miejsc do zwiedzania i fantastycznych galerii handlowych, ale również ze względu na bliskość do Polski i łatwą komunikację. Jazda pociągiem na trasie Berlin – Poznań trwa 2,5 godziny, a Berlin – Warszawa 5,5 godziny, podróż samochodem również kilka godzin, a lot samolotem Warszawa – Berlin trochę ponad godzinę.

czytaj całość

Ingolstadt – praca w Bawarii

Ingolstadt to miasto położone w Bawarii, około 80 km od Monachium, które w okresie średniowiecza było bawarską stolicą. Nazwa miasta z pewnością znana jest wielbicielom niemieckich samochodów, ponieważ właśnie tam produkuje się Audi. Oprócz Audi, znane są w Polsce inne firmy mające tu swoje siedziby, jak Media Markt i Saturn. Miasto jest pełne zabytków ale również nowoczesnych budynków i obiektów. W Ingolstadt po pracy można zwiedzić piękne kościoły różnych wyznań, przeważnie katolickich, w tym np. Kościół Ukraińskich Ortodoksów.

czytaj całość

Stuttgart – praca w przepięknym mieście

Dla osób z Polski, które chcą podjąć pracę za granicą, praca w Stuttgarcie jest częstym marzeniem. Jest to bardzo duże miasto, przepięknie położone, gdzie różnice w wysokości poszczególnych partii miasta sięgają ponad 350 metrów. Mówi się, że Stuttgart to miasto położone wśród lasów i winnic.

czytaj całość

Agresja u osób starszych

Praca w opiece nad osobami starszymi to nie tylko praca z osobami samotnymi, osłabionymi czy mającymi ograniczenia w poruszaniu się. Opiekunki osób starszych najczęściej zatrudnia się tam, gdzie podopieczny ma schorzenia typowe dla wieku starszego – różnego rodzaju zespoły otępienne (w Niemczech zwane ogólnie „demenz”) choroba Alzheimera, Parkinson czy inne.

czytaj całość

Agresja werbalna (słowna)

Wbrew temu, co potocznie się uważa, agresja werbalna jest tak samo trudnym i niebezpiecznym zjawiskiem w pracy opiekunek osób starszych, jak agresja fizyczna. Długotrwały wpływ agresji werbalnej może przynieść tak samo niekorzystny wpływ na wykonywanie naszej pracy, jak agresja fizyczna. Podajemy poniżej kilka form agresji werbalnej, ich możliwy wpływ na opiekunkę oraz sposoby reakcji.

czytaj całość

Niedowład jednej ręki – opaska na talerz

Bardzo często nasi podopieczni mają niedowład jednej ręki i samodzielne spożywanie posiłków, zwłaszcza przy porażeniu prawej strony ciała, staje się bardzo trudne. Jedzenie przesuwa się poza obręb talerza, spada z niego, brudzi obrus a osoba starsza jest zniecierpliwiona i rozdrażniona, że nie może się najeść. Nie chce wychodzić na przyjęcia rodzinne, obiad w restauracji, ponieważ sama czuje się skrępowana nieestetycznym sposobem jedzenia. 

czytaj całość

Wzmocnienie na nadgarstki – dbaj o dłonie!

Opiekunki osób starszych w Niemczech to często osoby, które myślą przede wszystkim o innych. Obdarzone empatią i przepełnione chęcią pomocy zapominają, aby w pracy dbać także o siebie… i o swoje ręce.

czytaj całość

Internet w Niemczech

Dostęp do internetu podczas wykonywana pracy zagranicą, to bardzo dobra forma kontaktu z bliskimi i rodziną w kraju. Coraz więcej ofert pracy w opiece nad osobami starszymi w informacjach dotyczących warunków, zawiera informację dostępie do internetu.

czytaj całość

Dzień Matki w Niemczech obchodzimy w drugą niedzielę maja

Dzień Matki obchodzimy w Polsce w dniu 26 maja. W Niemczech Dzień Matki to uroczystość obchodzona w drugą niedzielę maja, jest to więc data ruchoma. To jest ważna informacja dla opiekunki osób starszych, ponieważ może wiązać się z wizytą dzieci. A opiekunka wraz ze swoją podopieczną, powinna być przygotowana na przyjęcie gości.

czytaj całość

Demencja starcza (Demenz) – co to naprawdę oznacza i jakie rodzi problemy w opiece?

W opisach miejsca pracy w opiece, w ograniczeniach zdrowotnych osób starszych w Niemczech, często pojawia się słowo demencja (Demenz). Wiele opiekunek osób starszych, zwłaszcza tych, które pracują w opiece w domach prywatnych, nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod tym pojęciem rozumie się szereg zmian zachodzących w mózgu wraz z procesem starzenia.

czytaj całość

Zabieranie zwierząt do pracy

Wiele opiekunek osób starszych przed wyjazdem do pracy do Niemiec ma dylemat co zrobić ze swoim ulubionym zwierzątkiem. Zdarza się, że bez uzgodnienia z przyszłym pracodawcą zwierzątko (pies, kot) pojawia się w miejscu pracy razem z opiekunką. Obojętnie, czy mamy pracę z zakwaterowaniem u osoby starszej, czy dochodzącą pracę w opiece, pojawienie się w pracy ze zwierzątkiem może mieć miejsce wyłącznie wtedy, jeżeli zostanie to uzgodnione z pracodawcą i podopiecznym.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.