Blog

Ubieranie chorego z jednostronnym niedowładem

Wiele osób starszych w Niemczech to osoby z jednostronnym niedowładem ciała. Przedstawiamy parę prostych wskazówek, jak ułatwić sobie ubieranie osoby starszej. Na skutek porażenia mięśni niedowład może obejmować całą stronę ciała, a więc niedowład dotyczy całej nogi i całej ręki lub tylko częściowy niedowład nogi czy ręki – w zależności od stopnia porażenia czy postępów w rehabilitacji.

czytaj całość

Bezpłatne wyżywienie (freie Verpflegung) a podatki i ubezpieczenia

W warunkach pracy w opiece przy legalnym zatrudnieniu na umowę o pracę dla domowych opiekunek osób starszych (Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person) prawie zawsze oferowane jest bezpłatne wyżywienie.

czytaj całość

Bezpłatne zakwaterowanie (freie Unterkunft) a podatki i ubezpieczenia

Do katalogu typowych świadczeń w naturze (Sachbezüge) dla opiekunki osób starszych w Niemczech należy bezpłatne zakwaterowanie. Bezpłatne zakwaterowanie podlega również opodatkowaniu i objęciu składkami na ubezpieczenia społeczne.

czytaj całość

Składanie kondolencji – Beileid aussprechen

Temat śmierci jest dla każdego człowieka sprawą trudną i często uczucia z tym związane nie dają się wyrazić słowem. Przy składaniu kondolencji mamy trudności z werbalizowaniem naszego żalu i smutku w języku ojczystym, dlatego używanie języka obcego w tym kontekście jest niełatwym zadaniem. Opiekunki osób starszych w Niemczech często mają z tym problem, tym bardziej, że otrzymują klepsydry z zawiadomieniem o śmierci swoich byłych podopiecznych i powinny odpisać wysyłając kartę kondolencyjną.

czytaj całość

Zmiana stanu pacjenta. Osobiste rady i opinia doświadczonej opiekunki

Każda osoba zajmująca się opieką osób starszych spotyka się z sytuacją, w której stan zdrowotny podopiecznego nagle niespodziewanie się zmienia i trzeba sobie z tym poradzić – odnaleźć się w czasem zupełnie nowej sytuacji. Jak zareagować? Jak sobie poradzić? Czego nie robić? Swoimi doświadczeniami podzieliła się z nami Pani Krystyna, która od lat pracuje w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

czytaj całość

Gra w kości – Würfelspiel

Kontynuując temat możliwości spędzania czasu wolnego przez opiekunkę osób starszych w Niemczech wraz ze swym podopiecznym/swymi podopiecznymi, prezentujemy kolejną z gier towarzyskich (Gesellschaftspiel), a mianowicie kości (Würfelspiel, Kniffel, Yahtzee, gra w kości – würfeln, knobeln).

czytaj całość

Niemcy nie chcą opiekować się rodzicami – stereotyp, prawda czy niezrozumienie?

Częstym problemem opiekunek osób starszych jest zbyt mały ich zdaniem kontakt dzieci z rodzicami w Niemczech. Porównujemy zachowania, które my Polacy znamy w przypadku konieczności przejęcia opieki nad naszymi rodzicami z zachowaniami Niemców. Wiele opiekunek z Polski, które pracują w branży opieki w Niemczech, osobiście napotkało na problem opieki nad własnymi rodzicami, ale dla wielu jest to jeszcze problem nieznany z własnego domu.

czytaj całość

Kółko obrotowe pod stopy – przesadzanie bez zbędnego dźwigania

Wiele osób starszych wymagających opieki ma problemy z nogami – niedowłady, paraliż, obrzęki, słabość mięśni. Pomoc przy przesadzaniu z łóżka na wózek inwalidzki (Rollstuhl), na krzesełko toaletowe (Toilettenstuhl) czy na fotel wypoczynkowy lub krzesło jest codziennością opiekunek osób starszych w Niemczech.

czytaj całość

Rettungsdienst rufen – jak zadzwonić na pogotowie w Niemczech

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech łączy się często z sytuacjami, w których nie obejdzie się bez zewnętrznej pomocy lekarza lub akcji pogotowia ratunkowego. Biorąc pod uwagę stan zdrowia podopiecznych, którzy potrzebują pomocy polskich opiekunek, powinny one potrafić reagować w sytuacjach kryzysowych i skrajnych szybko i z zimną krwią. Aby uratować życie potrzebna jest w tym wypadku prosta ale konkretna wiedza, potrzebna do szybkiego zaalarmowania służb medycznych i sprowadzenia ich na miejsce wypadku.

czytaj całość

Czy można pokochać Niemca?

Historia szczęśliwie zakochanej opiekunki osób starszych w Niemczech.

czytaj całość

Gry towarzyskie

Jedną z czynności, jaką opiekunka osób starszych ma wpisaną w zakres swych obowiązków jest „Gesellschaft leisten” czyli dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej. Część z wyjeżdżających do Niemiec opiekunek mimo wszystko obawia się tego obowiązku, ze względu na barierę językową.

czytaj całość

Prawo jazdy

Sprawie korzystania z polskiego prawa jazdy w pracy w opiece w Niemczech poświęcamy odrębny wpis. Polskie prawo jazdy daje nam wprawdzie uprawnienia do poruszania się po Niemczech samochodami osobowymi bez żadnych dodatkowych pozwoleń czy kursów. Prawo jazdy z praktyką jest umiejętnością szczególnie przydatną w pracy w opiece, ponieważ ułatwia życie zarówno w małych miejscowościach i wsiach, jak i w dużych aglomeracjach.

czytaj całość

Stomia – Stoma

Opiekunkom osób starszych w Niemczech z reguły nie wolno wykonywać czynności związanych z pielęgnacją rany stomijnej, czasami za zezwoleniem lekarza i niemieckich służb medycznych możliwa jest pomoc przy wymianie woreczka stomijnego.

czytaj całość

Die Toilette – to miejsce po niemiecku

Słowo toaleta zarówno w języku polskim, jak i niemieckim ma podwójne znaczenie. Die Toilette to może być w Niemczech elegancki strój wieczorowy, tak samo, jak w języku polskim można mieć piękną toaletę (suknię, strój) wyjściową. To trochę śmieszne, że to samo słowo w obu językach ma tak skrajne znaczenia. Die Toilette to także zarówno po niemiecku, jak i po polsku – ubikacja, czyli miejsce nie mające zbyt wiele związku z elegancją i wytwornością :-)

czytaj całość

Allerheiligen und Halloween – Wszystkich Świętych i Halloween

W Polsce 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dniem, który niegdyś dla ukrycia religijnego charakteru tego święta nazywano Świętem Zmarłych. Jest to jednak święto typowo religijne, ściśle związane z religią katolicką – dzień obchodzony ku czci znanych i nieznanych świętych. W ten dzień w Polsce przyzwyczailiśmy się, bez względu na religię, odwiedzać mogiły bliskich.

czytaj całość

Nakładka podwyższająca na sedes

Każda opiekunka osób starszych i każda osoba starsza czy w Polsce czy w Niemczech napotyka na problem, który dla zdrowych i sprawnych osób wydaje się banalny – jak usiąść i wstać z toalety. Wysokość sedesów jest znormalizowana i są one dużo niższe niż np. siedzisko krzesła czy fotela. Aby dobrze zrozumieć ten problem, każda opiekunka osób starszych powinna zaobserwować na własnym przykładzie, jak jest różnica w zastosowaniu siły mięśni przy wstawaniu z  niskiego fotela, a  jaka przy wstawaniu z krzesła o klasycznej wysokości, czy też stołka typu barowego.

czytaj całość

Każdy trochę zna język niemiecki

Każda opiekunka zna trochę język niemiecki – czyli o słowach podobnie brzmiących w języku polskim i niemieckim. Każda z osób, czy to z pośród starających się o pracę w charakterze opiekunki/opiekuna osób starszych w Niemczech, czy to z grona już pracujących w tym charakterze, dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, jak ważna jest znajomość języka niemieckiego. Pracuje się przecież w innym kraju i trzeba umieć się porozumieć, zadbać o bezpieczeństwo podopiecznego i swoje. Agencje oferujące pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech kładą duży nacisk na weryfikację znajomości języka wiedząc, ile kłopotu może przysporzyć i sobie i innym osoba nie potrafiąca skomunikować się za granicą.

czytaj całość

Das Bett – łóżko

Miejsce, w którym spędzamy połowę życia – das Bett i wszystko co się z nim łączy, w języku niemieckim. W pracy opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech słowo łóżko, das Bett jest nieodzowne, tak jak inne związane z nim zwroty i przedmioty potrzebne w opiece nad chorymi i starszymi podopiecznymi leżącymi w łóżku na stałe (bettlägrig) bądź korzystającymi z niego dla odpoczynku.

czytaj całość

Konflikty w pracy opiekunki cz.2

Konflikty pojawić mogą się w każdej pracy, mimo tego, praca opiekunów osób starszych to zawód, który ze względu na swoja charakterystykę jest szczególnie narażony na sytuacje konfliktowe. Potęguje je stres związany z chorobą najbliższych oraz fakt, że opiekunowie znajdują się daleko od domu.

czytaj całość

Urinkondom – alternatywa dla pieluszki u mężczyzn

Doświadczone opiekunki osób starszych wiedzą, że przy nietrzymaniu moczu (Inkontinenz, Urininkontinenz) do konieczności zakładania pieluszki najtrudniej jest przekonać podopiecznych płci męskiej. Z kolei problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się u panów bardzo często, nie tylko jako objaw demencji (otępienia starczego), ale również na skutek schorzeń prostaty czy wylewu lub udaru. Nietrzymanie moczu jest bardzo krępujące. 

czytaj całość

O miłości i przyjaźni po niemiecku

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech nie wiąże się tylko z rozłąką z rodziną i przyjaciółmi z Polski, to także szansa na zawieranie nowych przyjaźni, a czasem nawet poznawanie miłości w innym kraju i nowej kulturze.

czytaj całość

Jak uniknąć konfliktowych sytuacji z podopiecznym w pracy w opiece w Niemczech

Konieczność powierzenia opieki nad matką/ojcem obcej osobie jest dla wszystkich zainteresowanych dużym wyzwaniem. Zarówno osoba starsza, jak i rodzina, mają swoje wyobrażenie, jak taka opieka powinna wyglądać. Opiekunka, czyli osoba posiadająca doświadczenie w sprawowaniu takiej opieki, jest jednak osobą obcą, nieznaną, i jako taka wywołującą też pewne obawy.

czytaj całość

Jakimi cechami powinna wyróżniać się opiekunka, starając się o pracę w opiece w Niemczech

Każdy z nas uważa się za osobę, która konkretną opiekę nad osoba starszą wykonałaby szybciej, sprawniej, taniej, inaczej, czyli po prostu lepiej. Stojąc z boku, nie będąc bezpośrednio zaangażowanym w sprawowanie opieki nad osobą starszą, ocenia się innych surowiej, ale też o wiele łatwiej. Motywacja podjęcia pracy opiekunka/opiekun osób starszych w Niemczech jest bardzo różna, od chęci niesienia pomocy, poprzez ucieczkę od własnych problemów domowych, poznanie innych krajów i kultur, nadzieję na znalezienie partnera życiowego, nowe doświadczenie, aż do zarobienia dość dużych pieniędzy, bo nie ukrywajmy, gratyfikacja za wykonywanie opieki nad osobami starszymi w Polsce jest bez porównania mniej opłacalna. 

czytaj całość

Odżywanie przez sondę

W pracy w opiece nad osobami starszymi opiekunka staje nieraz przed dylematem, czy może choremu z założoną sondą pokarmową podawać płyny i pokarm. Sprawę karmienia przez sondę pokarmową regulują przepisy SGB rozdział XI (Sozialgesetzbuch), jest to tzw. Grundpflege i domowe opiekunki osób starszych w Niemczech mogą to robić.

czytaj całość

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.